Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Výbuch skladu munice. Den pátý

date_range 21.Říj, 2014 featured_play_list Aktuality

 

V pondělí 20. října, pátý den po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, kolem desáté hodiny dopoledne policejní pyrotechnici opět vyrazili v obrněném vozidle doprovázeném hasičským tankem do nebezpečného areálu plného výbušnin.

„S průzkumem začali na severní straně a pokračovali směrem ke středu areálu, pomalu se blížili k epicentru čtvrtečního výbuchu. Zkontrolovali několik budov, na některých byla střecha poškozená průnikem munice," uvedla mluvčí zlínských policistů Monika Kozumplíková. Postižené objekty policisté zkontrolovali také zevnitř a munici, jenž se v nich nacházela, na místě zneškodnili. Proto se odpoledne okolím Vrbětic opět ozvaly dvě nepříliš silné detonace. Žádné nebezpečí z poškozených budov nehrozí.

Pyrotechnici prozkoumávají epicentrum výbuchu (foto PČR)   …další fotky (9)

Průzkum bezpilotním prostředkem a jím pořízené snímky ukázaly, že je již zčásti možné vydat se přímo do trosek postiženého skladu. Vzhledem k tomu, že fyzická kontrola termokamerou ukázala stále několik doutnajících ohnisek o teplotě až 140°C, byl pohyb policistů přímo v centru zničeného skladu extrémně nebezpečný.

„Přesto pyrotechnici kromě měření teploty v místě exploze provedli ještě krátkou kontrolu kvůli zjištění přítomnosti nebezpečných radioaktivních látek unikajících do ovzduší. Zjistili, že do ovzduší neuniká žádná zdraví škodlivá látka," ubezpečila veřejnost mluvčí.

Prozkoumávání areálu pyrotechniky a ničení nebezpečné munice bude trvat ještě několik dní. Pokud to podmínky dovolí, mohli by koncem týdne začít v místech exploze pracovat kriminalisté a vyšetřovatelé. „Ti začnou zjišťovat příčiny exploze a také budou pátrat po obou pohřešovaných mužích ve věku 56 a 59 let," dodala Monika Kozumplíková.

„Na základě požadavku pyrotechniků Policie ČR, kteří na místě již několik dnů zasahují, bylo rozhodnuto o vyslání vyprošťovacího tanku VT 72b. Ten by se měl po svém příjezdu zapojit do prováděných likvidačních prací. Připojí se tak k požárnímu tanku, který je na místě již od prvního dne zásahu," uvedl tiskový mluvčí hasičů Libor Netopil.

Vyprošťovací tank VT 72b (foto ZÚ HZS ČR Hlučín)   …další fotky (4)

O způsobu nasazení tohoto téměř čtyřicet šest tun vážícího speciálu s posádkou dvou mužů, rozhodnou policejní pyrotechnici podle aktuální potřeby na místě zásahu.

Vyprošťovací tank VT 72b je vybaven radlicí, navijákem a jeřábem. Slouží především k vyprošťováni zapadlých, zavalených, převrácených a utopených vozidel, vlečení havarované nebo poškozené techniky v různých terénech, vyprošťování materiálu (vykolejená vozidla drah, kmeny z řek…), demolici budov, provádění drobných terénní úpravy radlicí v souvislosti s vyprošťováním, zvedání břemen ramenem jeřábu a kotvení techniky (lodě, přístavní mola…).

-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA