Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Vyšel již devátý ročník Vlastivědných kapitol

date_range 03.Bře, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Muzejní společnost ve Valašských Kloboukách a Městské muzeum Valašské Klobouky uvádějí na pulty knihkupectví již devátý ročník Vlastivědných kapitol z Valašskokloboucka, sborníku archivních materiálů, retrospektivní studie i prozaických a poetických prací, v nichž se otiskuje pohnutá historie regionu. Publikace čtenářům nabídne přehled čestných občanů Valašských Klobouk, eseje a fejetony o vzácných událostech i životě na Valašsku, nechybí ale ani bohatý obrazový doprovod. A kdo by se mylně domníval, že se u čtení Kapitol nezasměje, měl by začít humornou detektivkou Ej, křížu kamenný.

„Vlastivědné kapitoly zahajuje studie o devatenácti nositelích čestného občanství města Valašské Klobouky a jednom, který tuto poctu odmítl. Vůbec první byla udělena v roce 1884 Josefu Januškovi a Adolfu Promberovi, poslední přibyl loni plukovník Josef Valčík, kterému bylo občanství poprvé v kloboucké historii uděleno in memoriam," sdělil vedoucí městského muzea a autor studie Petr Odehnal. „Je ale dobré podotknout, že se Klobouky nemusí za žádného z čestných občanů stydět," poznamenal. Čtenáři najdou podrobnosti o každém z nich i o jejich vztahu k městu, ať už to byl Josef Bratmann, Bedřich Katz, Ignát Seichert, Tomáš Garrigue Masaryk, Alois Jirásek, Josef Balejka nebo zmiňovaný Josef Valčík.

 

Deváté Vlastivědné kapitoly z Valašskokloboucka

 
Vlastivědné kapitoly pokračují dvěma fejetony Zdeňka Mikesky. Osudu klobouckého rodáka Matěje F. Kousala, který se svým malířským uměním proslavil v Kanadě, ale doma zůstal v zapomnění, se věnuje první z nich. Druhý vzpomíná na historii Bratmannovy vily a arcivévodskou návštěvu Leopolda Salvátora z habsbursko-lotrinské dynastie. Tuto významnou událost představuje na pozadí hry zahradníkovy dcery s dcerou arcivévodovou.

„Pokračujeme také s vydáváním rozsáhlé eseje Františka Fojtíka Od vesna do vesna, tentokrát je to oddíl o podzimu. Zbývá zveřejnit poslední část, zimu, té se však čtenáři nedočkají přímo na stránkách Vlastivědných kapitol. Muzejní společnost totiž připravuje kompletní vydání celé eseje v knižní podobě," odtajnil literární záměr Petr Odehnal. Od vesna do vesna je cenné dílo z 50. let minulého století, které v nářečí popisuje život a těžkou práci na Valašskokloboucku v průběhu celého roku.

Literární část nových Kapitol naplňuje dvojstránka poezie Milana Libigera a povídka Aleše Naňáka Ej, křížu kamenný. „Humornou formou se v ní bude řešit záhada se stopami tajemna. Je trochu detektivní, trochu strašidelná, psaná nářečím a určitě se čtenáři dobře pobaví," komentuje Petr Odehnal.

Aby nechyběly ani historické materiály, obsahuje sborník edici dvou dokumentů z první poloviny 17. století, které dokládají spory poddaných s brumovskou vrchností. Konkrétně se bouří proti Janu Kavkovi z Říčan, který na poddané dokonce uvalil stanné právo, a proti Ester Forgáčové, která svými energickými kroky poškozovala jejich práva. Proti jmenované vdově po brumovském pánovi byla dokonce vedena rozsáhlá vzpoura, kdy lid nevykonával své poddanské povinnosti.

Galerie, jež deváté Vlastivědné kapitoly z Valašskokloboucka uzavírá, představuje na třinácti snímcích plastik výtvarníka a sochaře Františka Papeže. Kombinuje dřevo, kov, kámen, sklo i keramiku a svou tvorbu označuje za „Kopart", přeloženo jako umění z kopanic.

 
Lenka Zvonková
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA