Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Vyšel sborník Acta musealia

date_range 26.Kvě, 2015 featured_play_list Aktuality

 

V sobotu 23. května proběhla ve Smolině vzpomínková akce k uctění památky plukovníka Josefa Valčíka. S jeho jménem i jeho činností v době druhé světové války se setkal už určitě každý, ale díky práci historika Petra Odehnala se mohou lidé seznámit i s jeho osobním životem. Ve sborníku Acta musealia, který letos vydalo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, naleznou článek o obsahu kufru s osobními věcmi a zlomkem korespondence parašutisty z jeho anglického období.

Úryvek z dopisu od Rusty Sheail, Valčíkovy přítelkyně, 5. leden 1941

„Kufr Josefa Valčíka byl po válce dopraven do osvobozeného Československa a doručen pozůstalým příbuzným, ti si některé věci ponechali, zbytek daroval Antonín Jiříček (poručník čtyř sirotků po Josefovu bratru Aloisovi) a později ještě jeho syn valašskoklobouckému muzeu," vysvětlil Petr Odehnal.

Článek shrnující anglickou etapu života Josefa Valčíka je doplněn fotografiemi, dokumenty i jeho kresbami.

Součástí textu jsou i přepisy třiceti osmi dopisů, které Valčík dostával v Anglii v průběhu roku 1941. Pouze dva z těchto dopisů psali muži a jsou česky. Čtenáři mohou sami zhodnotit Valčíkovu angličtinu a pokroky, které v učení tohoto jazyka dělal, díky čtyřem dochovaným konceptům jeho dopisů.

-tz- 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA