Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Vyšla publikace o valaško-slovácké muzice

date_range 19.Lis, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Ve čtvrtek 25. listopadu bude v sále Staré radnice ve Valašských Kloboukách slavnostně uvedena publikace Československá národní kapela ve Spojených státech s podtitulem Kronika Václava Hořáka let 1923 – 1931. Knihu vydává Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně a Muzejní společnost ve Valašských Kloboukách. K jejímu představení bude patřit také předčítání obou editorů, Petra Odehnala a Jiřího Severina, a několik ukázek hudebních skladeb, se kterými oslnili zdejší muzikanti široké publikum v zámoří. Na akci, která začne v 17 hodin, vystoupí také kapela Štrajch Morava ze Zlína.

„Československá národní kapela se do Ameriky dostala díky kontaktům a pomoci klobouckého rodáka P. Františka Boženka. Její věhlas jí umožnil získat dvě úžasná angažmá, jedno v Lunaparku v New Yorku, který byl v té době jedním z největších možných koncertních pódií ve Spojených státech, a druhé na Floridě v Sarasotě. Tam měli muzikanti dokonce smlouvu s velkým producentem Johnem Ringlingem, který byl přezdíván Králem cirkusu," shrnul k americkému úspěchu místních muzikantů odpovědný redaktor knihy Petr Odehnal. Lunapark patřil ve dvacátých letech k vrcholům tehdejší zábavní kultury, a tak kapele získal obrovskou popularitu a přízeň tamního publika. V New Yorku odehrála celkem sedm sezón, mimo to týdně koncertovala pro rozhlas a natáčela gramodesky pro firmy Columbia a Victor. V obdobích mezi sezónami pak pořádala turné pro krajany.

 

1.Czechoslovakian National Band

 
Po úspěšném účinkování se část kapely v roce 1931 vrátila do rodné domoviny. „I když se pak někteří znovu vydali do Ameriky pokračovat ve slibné kariéře, snažili se své rodiny podporovat v muzice a udržovat hudbu i ve svých rodech, a tak mohly z kořenů těchto muzikantů vyrůst v mnoha obcích v regionu základy muzikantské tradice," objasnil Petr Odehnal. Téměř čtyřicetičlennou kapelu v roce 1923 poskládal z talentovaných hudebníků kloboucký kapelník Karel Šerý. Oslovil nejen místní, ale získal i muzikanty z okolních vesnic a ze Slovácka.

Publikace o valašsko-slovácké hudbě obsahuje vedle textů kroniky Václava Hořáka také komentáře, které uvádějí do souvislostí například početnou obrazovou dokumentaci, jež čítá na sedmdesát snímků, převážně z amerického působení kapely. Kronikář však obohacoval zápisy také o záznamy událostí, o nichž se muzikanti dozvídali od svých rodin, a tak se kniha stává působivým svědkem jejich osudů. Publikace Československá národní kapela ve Spojených státech vychází jakožto 20. svazek Edice Zlínský kraj a její součástí je také CD s několika nahrávkami. Vznik knihy finančně podpořilo Město Valašské Klobouky a Kulturní a vzdělávací středisko Valašské Klobouky.

 
Lenka Zvonková
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA