Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Vysoké Pole chystá oslavy Vesnice roku

date_range 31.Čvc, 2013 featured_play_list Aktuality

 

Velká sláva se chystá ve Vysokém Poli, které nedávno získalo titul Vesnice Zlínského kraje roku 2013. A právě to se bude o nadcházející neděli 4. srpna připomínat při předávání cen všem zúčastněným obcím.

Program oslav bude už od rána pestrý, aby si jej užili hlavně místní občané, kteří se o zisk titulu zasloužili nejvíce. „Začínáme v 9 hodin v informačním dvoře, odkud se vydáme průvodem nahoru ke kapličce a k léčivému pramenu," řekl starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

Celý průvod má důležitý úkol – bude přihlížet zasazení plané hrušně poblíž léčivého pramene, u čehož se společně všichni pomodlí. „Je upomínka dávných časů, kdy tam věšely maminky vyléčených dětí jejich košilky," poznamenal Zicha. Strom spolu slavnostně požehnají újezdský děkan Jan Můčka a místní rodák, páter Vít Hlavica, který povede poté na informační dvůr průvod zpět.

A aby místní věřící nezmeškali nedělní mši, v 10.15 začne děkan Můčka sloužit přímo v informačním dvoře slavnostní bohoslužbu. Připravena budou místa k sezení a pro ty, kteří se nevejdou přímo do dvora, bude instalovaná i venkovní televize s přenosem bohoslužby.

Envicentrum Vysoké Pole    foto OÚ

Po mši pak začnou oficiality, které zpestří vystoupení krojovaných dětí a folklorních souborů. Předávat se budou stuhy pěti obcím i speciální diplomy. „Máme však připravené i různé nachytávky pro starosty, kteří budou ceny přebírat," pousmál se starosta Zicha. „Možná se objeví i koza Čertice a oslík Matýsek," zmínil oblíbené členy zvířecí posádky Envicentra.

Vzhledem k tomu, že předávání cen vychází na dobu oběda, bude už v té době v restauraci vonět guláš a chladit se pivo. „Na oběd se kolem jedné hodiny přesuneme do restaurace Na Lesovni, kde bude také centrum odpoledních a večerních oslav," doplnil starosta Vysokého Pole.

Za Lesovnou bude stát pódium, na kterém se během dne vystřídají Lidečanka, Jasénka a Vincúch. Nedaleko odtud pak bude i skákací hrad, na kterém se vyřádí děti, u hospody budou stát také stánky regionálních prodejců a řemeslníků. Celý den bude moderovat DJ Vašek Řepa, pivo poteče proudem a rozdávat se bude také guláš. Po obci a jejím okolí budou jezdit dva koňské povozy s komentovanou prohlídkou zdarma. Zdarma bude otevřena také výstava o magické hoře Klášťov na Envicentru.

Ke stažení Program oslav ke stažení

-tz-

O léčivé moci pramene u Vysokého Pole

Zlatým hřebem oslav bude zasazení plané hrušně u léčivého pramene Panny Marie Vysocké, které by se mělo uskutečnit zhruba o půl desáté v neděli. Zasazením stromu chce obec vytvořit most z minulých dob pro naše potomky. A jak to s tou hruškou bylo?

„Pověst praví, že se na místě dnešní kaple zjevila jedné pasačce Panna Maria a patou vytlačila důlek, ze kterého vyprýštila voda. Tato voda je nejen chutná, ale má především léčivou moc. Je-li nemocný chlapec, jde ke studánce otec, je-li nemocné děvče, vypraví se matka. Je třeba vyjít z domu před východem slunce, s nikým nemluvit, nezastavovat se, jen se modlit a u studánky nabrat vodu. Na hrušni pak nechat kus prádla nemocného a kousek vlasů – a jít domů. Ve vodě se pak má dítě vykoupat, a buď se do sedmi dnů uzdraví, nebo mu jeho trápení skončí. Říká se, že jeden hadrář dokonce prádlo rozvěšené na hrušni pobral, ale daleko nedošel a padl k zemi. Až po slibu, že vše vrátí, mohl znova vstát."

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA