Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Výtvarníci vyvíjejí prototyp nové stolní hry

date_range 31.Bře, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Vsetínští výtvarníci, kteří prosluli svými jedinečnými plastickými obrazy pro nevidomé, šli ve svých aktivitách ještě dále. V těchto dnech dokončují ve spolupráci se strojaři z místní průmyslové školy vývoj unikátní stolní hry pro lidi se zrakovým postižením. Ti tak budou moci podobně jako zdraví jedinci rozvíjet svou představivost a kombinační schopnosti. V tuto chvíli výtvarníci shánějí investora, který by pomohl projekt uvést do života.

„Nápad vytvořit takovou hru jsme dostali v době, když jsme díky naší tvorbě plastických obrazů začali více komunikovat s lidmi, kteří trpí poruchou zraku. Zjistili jsme, že nic podobného nemají k dispozici, proto jsme se této problematice začali věnovat více," vysvětlil autor projektu a výtvarník Petr Tomaštík.

 

Foto: archiv Petra Tomaštíka

 
Pod rukama strojařů tak vzniká prototyp velkého labyrintu o průměru jednoho metru, který bude díky propracovanému soukolí pohyblivý, variabilní a bude plně přizpůsoben potřebám lidí se zrakovým hendikepem. „Sice se jedná o hru s kostkou a figurami, kostka však má tvar osmibokého hranolu a bude připevněna v ose na tyči tak, aby plnila svou funkci a přitom se nezakutálela. Potřebám těchto lidí odpovídá také velikost figur," naznačil Tomaštík s tím, že vše bude pracovat mechanicky, takže hru bude možné umístit kdekoliv. „Třeba v Grónsku nebo na Sahaře," říká s nadsázkou výtvarník.

Také ilustrace magických a mystických příběhů, do nichž se budou hráči vžívat a které bude možné obměňovat, budou přizpůsobeny. „Zatím jsou to jen skicy, které využíváme pro potřeby testování pravidel hry, ale samozřejmě budou zjednodušené, v reliéfech, aby uživatelé získali představu," uvedl Robert Stodůlka, který hru ilustruje. Vše bude pochopitelně doplněno o znaky Braillova písma.

Labyrint by vsetínští výtvarníci chtěli uvést do provozu během letošního léta. „Prototyp bude umístěn na vsetínském zámku a pokud seženeme investora, rádi bychom jej nabídli i školám pro zrakově postižené," uzavřel Tomaštík.

Více najdete na labyront.cz a kadlub.net  

Eva Stejskalová

 
 
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA