Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Žabí migraci znovu ochrání zábrany z fólií

date_range 28.Bře, 2011 featured_play_list Aktuality
 
 
Rybníky ve Valašských Kloboukách budou letos znovu bezpečným útočištěm žab, které zde začnou s výraznějším jarním oteplením migrovat, aby přivedly na svět nové generace. Přilehlá lesohospodářská komunikace pro ně dříve bývala nebezpečná, ale to se změnilo díky zhruba čtyřsetmetrové fóliové zábraně. Ta bude odvádět migrující žáby do záchytných nádob, odkud už bude probíhat pravidelný transport do rybníků. Fólie je v lokalitě umístěna již podruhé, při loňském pilotním provozu zachránila na 3500 žabích jedinců.

„S instalací zábran nám pomáhal početný tým dobrovolníků. Fólie byla položena do míst, která jsou z hlediska přechodu žab z volného terénu k rybníkům nejfrekventovanější. Podél ní jsme ve vzdálenosti patnácti metrů od sebe umístili kbelíky, které budou žáby bezpečně zachytávat. Odsud je pak budou denně přenášet skupinky našich spolupracovníků z řad žáků základní školy, gymnázia a dětského domova," pověděla k principu záchrany obojživelníků Radka Brtišová. Fólie je natažena mezi dřevěné kolíky a v zemi je upevněna ve vykopané rýze. Její okraje jsou pečlivě přihrnuté hlínou, aby žáby mantinel nepodlezly.

 

Instalace zábran pro migrující žáby u valašskoklobouckých rybníků

 
Valašskokloboucké rybníky lákají k migraci především ropuchy obecné, ale objevují se také skokani, kuňky a další druhy. Stěhování za rozmnožováním přitom žáby zahájí, jakmile noční teploty přesáhnou hranici +5ºC. Trvat by pak mělo přibližně tři až čtyři týdny. „Počty zadržených jedinců budeme sledovat pomocí tabulek, do nichž budou jednotlivé záchranné týmy zapisovat, kolik žab se v který den do kbelíků vydalo," upřesnila Radka Brtišová s tím, že organizátoři věří, že letos pomohou stejně hojnému žabímu tahu jako loni.

Na záchranné iniciativě se podílí Město Valašské Klobouky spolu s dobrovolníky ze smolinského dětského domova, valašskokloboucké základní školy a gymnázia a ZO ČSOP Kosenka. Zapojí se však i další příznivci přírody.

 
Lenka Zvonková
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA