Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Záchrana osob z rozhledny, skály i studny

date_range 01.Říj, 2016 featured_play_list Aktuality

 

Ve dnech 29. – 30.9.2016 absolvovali profesionální hasiči lezeckého družstva směny „C" centrální stanice Zlín intenzivní výcvik v terénu.

Odborná příprava družstva hasičů – lezců byla zahájena poblíž Vizovic. Tématem první části zaměstnání byla záchrana osoby z konstrukce rozhledny Doubrava. Po průzkumu a vyhodnocení situace provedli hasiči výstup na horní plošinu rozhledny, a to s využitím postupového jištění. Za pomoci speciálních prostředků pak cvičili bezpečné spouštění osoby z rozhledny. Tento výcvik zabral hasičům celé dopoledne.

Cvičení na rozhledně Doubrava             Foto: HZS Zlínského kraje

Po dvanácté hodině se celé družstvo přesunulo do lokality Valova skála u Vsetína. Po vyhledání přesného místa výcviku pomocí souřadnic GPS zahájili hasiči záchranné práce. Při nich si procvičili techniky pohybuje výšce a nad volnou hloubkou, překonávání překážek na skalním útvaru, vytvoření kotevních bodů a transport zraněného v nosítkách.

Třetí část přípravy byla zahájena po dalším přesunu v osmnáct hodin večer. Tématem této části byla záchrana osoby z nevyužívané studny v obci Bratřejov. Hasiči slanili ke zraněné osobě, zajistili ji a poskytli jí předlékařskou pomoc. Následně osobu ze studny vytáhli za využití konstrukce trojnožky, která je součástí výbavy profesionálních hasičů. Mimo tohoto postupu si lezci vyzkoušeli i další varianty záchrany. Ve 23:00 hodin byl výcvik ukončen.

Cvičení v lokalitě Valova skála u Vsetína            Foto: HZS Zlínského kraje

Po třech hodinách odpočinku družstvo znovu vyrazilo do terénu. Poslední část přípravy byla zaměřena na pátrání po zdravotně indisponované osobě v zalesněném terénu u obce Bratřejov. Při pátrání hasiči využívali navigaci GPS souřadnic. Po nalezení osoby jí poskytli předlékařskou pomoc, provedli termozábal a uložili ji do nosítek pro dlouhý transport v zimních podmínkách. Pak osobu transportovali z nepřístupného terénu na lesní cestu k vozidlu. Dnešní sedmou hodinou ranní byl výcvik ukončen a družstvo se vrátilo zpět na centrální stanici.

Obdobné výcviky a přípravy se pravidelně organizují i na ostatních stanicích profesionálních hasičů HZS Zlínského kraje.

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA