Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Žáci klobouckého učiliště na zahraniční stáži v Rakousku

date_range 15.Pro, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Odborná praxe v Rakousku. Foto: SOU Valašské Klobouky

Střední odborné učiliště Valašské Klobouky již několik let posílá v rámci programu Erasmus+ skupinu zájemců na odbornou praxi do zahraničí. Díky covidové krizi byl již schválený výjezd do Milána několikrát posunut a museli jej přesměrovat do Vídně.

 

„Přestože jsme žádali o dřívější termín, povedlo se vyrazit až na potřetí, a to v termínu 6. ̶ 21. 11. 2021. Všichni jsme upřímně rádi, že se tato zahraniční stáž formou praxe po všech těch peripetiích povedla a možnost vycestovat tak dostalo 25 žáků školy. Konec výjezdu byl poznamenán proticovidovými opatřeními na rakouské straně, a proto byl náš pobyt zkrácen o dva dny, přesto ale žáci strávili v rakouských podnicích dost času na to, aby načerpali zkušenosti a udělali si vlastní obraz o tom, jak se vydělávají peníze v cizině,“ uvedl Mgr. Jaromír Lacný z SOU Valašské Klobouky.

Praxe v rakouském autoriovaném servisu

Žáci z oboru Mechanik opravář motorových vozidel pracovali v autorizovaných autoservisech, z oboru Kuchař-číšník v restauraci a maturitního oboru Veřejnosprávní činnost v administrativě. Všichni se dostali do opravdu kvalitních pracovišť, kde zažili profesionální přístup nejen k zákazníkovi, ale také od zaměstnavatele k zaměstnanci. Po práci měli všichni až do večerky osobní volno a mohli se buďto pohybovat po městě, nebo zůstat na bytě. Bydlení pro studenty i vyučující bylo v několikapokojových bytech, což podporuje vzájemnou soudržnost a žáci si tak mohou plynule vyměňovat nové zkušenosti a sdílet nápady na výlety po práci na příští dny.

 

„V projektu Erasmus+ se žáci učí především samostatnosti, získávají nové zkušenosti, poznávají jiné způsoby práce ve svém oboru, ale také se učí vyřizovat si každodenní záležitosti a potřeby v cizím jazyce. Jedná se o opravdu komplexní non-stop školu,“ přiblížil Mgr. Machů.

 

 

Tento výjezd je plně hrazen z programu, ať už se jedná o cestu, ubytování, stravu, pojištění či kapesné jednotlivých žáků.

 

Věříme, že je pro každého žáka stáž velkým přínosem, což ostatně potvrdila účastnice ze 3. ročníku: „Erasmus je parádní program k tomu, abychom poznali jinou zemi ne z pohledu turisty, ale normálního občana. Můžete buď ležet na hotelu, nebo poznat každý den nějaké nové místo. My jsme s holkama zvolily druhou variantu a každý den jsme objevovaly něco nového. Byly jsme v muzeum zločinů, nebo taky v Parndorfu, který je od Vídně hodně vzdálený. Vídeň je plná muzeí a dalších zajímavostí, jako Prater nebo dům abstrakcí. Po nějaké době si tam už přijdete jako doma, zvyknete si na režim, který je spojený s vaší prací a těšíte se na nové zážitky. Erasmus doporučuji všem lidem, kteří si nejsou jistí, jestli by život v zahraničí zvládli, nebude se Vám chtít ani domů.“

 

Evropská komise nezodpovídá za napsaný text.

 

-pr-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA