Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Zajímavá místa chce zviditelnit nový projekt

date_range 26.Kvě, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Atraktivní místa pohraničí mezi obcí Horné Srnie na Slovensku a Brumovem-Bylnicí na české straně zviditelní nový projekt. Spolufinancován bude Evropskou unií z prostředků Fondu mikroprojektů jehož správu má v kompetenci Trenčínský samosprávní kraj.

V projektu jde zejména o podporu dávných tradic, kulturních, společenských, příbuzenských a přátelských vazeb. Obce na moravsko-slovenském pomezí spolu aktivně spolupracují už od roku 2004 v oblasti kultury a sportu. A vzájemné vztahy chtějí i nadále rozvíjet.

„Dnes jde o rozšíření této spolupráce s dopadem na běžné občany pohraničí. V projektu jsme se zaměřili na lepší využití příhraničního území. Chceme zvýraznit atraktivní místa na území obou obcí. Ty projdou úpravami abychom upozornili na jejich historický význam," informoval Jozef Húserka, zástupce starosty obce Horné Srnie.

Podle něj by daná místa měla být vybavena například lavičkami a tábořištěm, tak aby se u nich mohli setkávat lidé z obou stran bývalé hranice. Na vhodných místech by měly být také osazeny naučné tabule s informacemi o historii a významu těchto míst

 

Sklářská kolonie ve Sv.Sidonii     foto archiv města Brumov-Bylnice

 
V rámci tohoto projektu bylo vytipováno celkem sedm míst. Pět z nich se nachází na slovenské straně a se dvěma zajímavými místy počítá projekt v katastru Brumova-Bylnice. V okolí obce Horné Srnie jde o dvě lokality z období války, hostinec s přepřahárnou koní, minerální pramen a historickou pilu a mlýn na mletí mouky, který byl poháněn vodou z říčky Vlára.

Na moravské straně chce projekt poukázat na ve své době věhlasnou sklářskou huť ve Sv.Sidonii a památník vybudování železniční tratě z Trenčanské Teplé do Brna.

„Projekt čeká ještě několik společných pracovních setkání obou stran a také propagační aktivity směrem k občanům. Po dokončení všech úprav přichystáme pro veřejnost slavnostní otevření zmiňovaných míst," dodal místostarosta Brumova-Bylnice Václav Bližňák.

Práce by podle něj měly být hotovy už do konce června tohoto roku. Na realizaci tohoto projektu byla přitom z fondů Evropské unie vyčleněna částka necelých dvacet tisíc euro.

 
-red-
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA