Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Žákyně ZŠ Valašské Klobouky excelovaly v celostátním finále soutěže Finanční gramotnost

date_range 22.Kvě, 2023 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Žákyně ZŠ Valašské Klobouky na soutěži v Praze

Soutěž Finanční gramotnost je soutěž pro žáky základních a středních škol. V letošním roce se do ní přihlásilo 600 škol a zapojily 42 tisíce žáků. Žáci podle pravidel absolvovali školní a okresní kola a ti nejúspěšnější se probojovali do celostátního finále, které se konalo v České národní bance v Praze. Týmy postupující do krajských kol museli vypracovat případové studie na téma Rodinný rozpočet a ve formě prezentace ji obhájit před komisí složenou z finančních odborníků.

 

„Finanční gramotnost je jedno z důležitých témat v hodinách matematiky a občanské výchovy, vyučující mu věnují velkou pozornost. Důležité téma je to i pro žáky, o čemž svědčí skutečnost, že požadavek na výuku finanční gramotnosti vznesli i účastníci letošního školního fóra a námět se umístil v celoškolním hlasování žáků mezi TOP 10 tématy. Není proto divu, že se školního kola v Základní škole Valašské Klobouky účastnila takřka polovina všech žáků ze 7. a 8. ročníku,“ přiblížil Karel Ptáček, ředitel školy.

 

Nejlepší družstvo ve školním kole utvořily Tereza Fojtíková, Andrea Balogáčová a Lýdie Rumanová (všechny ze 7. ročníku), které své kvality postupně prokázaly i v dalších kolech. Dívky se nakonec probojovaly až do celostátního finále a v něm získaly skvělé 4. místo.

 

Žákyně ZŠ Valašské Klobouky na soutěži v Praze

 

Průběh soutěže nám popsaly dívky samy:
„Ve školním kole soutěže Finanční gramotnost jsme vyplňovali různé otázky z ekonomiky a finančnictví. Postoupily jsme tři holky a v okresním kole nás čekalo to samé, ale ty otázky byly už těžší. Obrovským překvapením pro nás bylo, že jsme se dostaly do krajského kola. Naším úkolem bylo vytvořit prezentaci na téma Rodinný rozpočet čtyřčlenné rodiny. Poprvé, když jsme to zadání my i učitelé viděli, tak jsme ani nedoufali, že to dokončíme. Po mnoha hodinách strávených nad prezentací jsme ji nakonec s úsměvem odevzdávaly. Za dva týdny jsme se dozvěděly, že opět postupujeme. Čekaly nás obhajoby. Všechny jsme si uvědomovaly, že jsme krůček od finále. V pondělí 24. 4. jsme se dozvěděly, že v pátek 28. 4. 2023 jedeme na finále do Prahy. Byla to radost, štěstí i obavy. Ty pocity, které jsme měly, nedokážeme ani popsat.

 

V pátek 28. dubna jsme plny očekávání a strachu v 6:00 nasedly na vlak. Doprovod a psychickou podporu nám dělala paní učitelka Lenka Tomaštíková. A bylo to tady! Ve velkém sále České národní banky se odehrávalo finále soutěže Finanční gramotnost. Dostaly jsme obálku a v ní bylo zadán poslední úkol: Váš byt byl vytopen a vy musíte hned uhradit škodu 80 000 Kč, jak to uděláte? I s tímto jsme si nějak poradily a dokázaly úkol vypracovat včas. Stihly jsme i prohlídku banky, a pak už nás čekaly jen dotazy a obhajoba před porotou. Konečným výsledkem našeho půlročního snažení bylo 4. místo, za které jsme byly opravdu moc rády. Po skončení finále jsme měly krátký rozchod a s dobrým pocitem jsme jely domů.

 

Děkujeme také našim učitelkám Pavle Holubové, Janě Fryzelkové a Věře Vyoralové, které nám pomohly s přípravou na soutěž a podporovaly nás v průběhu celé soutěže.“

 

Andrea, Lýdie a Tereza

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA