Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Zdravému člověku sršeň neublíží

date_range 22.Srp, 2018 featured_play_list Aktuality

 

V teplém a suchém počasí vyvíjí hmyz zvýšenou aktivitu, což se projevuje i častějšími výjezdy hasičů. V období od 1. 7. 2018 do 18. 8. 2018 hasiči v celém Zlínském kraji vyjeli k 195 případům likvidace obtížného hmyzu. Nejčastější výjezdy jsou kvůli sršňům.

Ilustrační foto

Tento až 45 milimetrů dlouhý hmyz, v případě sršně mandarinské, je největší sociální vosou. V našich končinách se většinou vyskytuje sršeň obecná. Vzhledem k mylné představě o nebezpečnosti sršňů, kterou podporuje jejich velikost a hlasité bzučení, ale sršeň obecná nepředstavuje pro člověka nebezpečí. Množství jedu je totiž až patnáctkrát méně toxické než u včely medonosné. Zdravému člověku tedy sršeň neublíží, ale bodnutí je bolestivější. Bodnutí však může být nebezpečné pro děti, starší nemocné osoby a hlavně pro alergiky, kde hrozí nebezpečí anafylaktického šoku.

Hasiči používají při likvidaci hmyzu ochranné prostředky                       foto: HZS

Sršeň obecná je aktivní 22 hodin denně. Můžete se tak s ní setkat prakticky kdykoli, dokonce i za mírného deště. „Nemá smysl volat hasiče k jednotlivě poletujícímu hmyzu, ale jen pokud víte, kde má hmyz hnízdo nebo kde se usadil roj. Například sršni v hnízdě vetřelce většinou upozorní hlasitým bzučením. K hnízdu se nepřibližujte, nebraňte jim ve výletu a nesnažte se hnízdo sami likvidovat," doporučuje tiskový mluvčí hasičů Roman Žemlička. I hasiči při likvidaci používají ochranné prostředky spočívající v ochranné kukle, v ochranném oděvu a rukavicích a také v izolačním dýchacím přístroji, protože se nedoporučuje dýchat směrem nebo v blízkosti sršního hnízda.

-tz- 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA