Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Zelení jsou proti vyhlášce o automatech

date_range 30.Led, 2012 featured_play_list Aktuality

 

Zastupitelstvo Vsetína se chystá příjmout vyhlášku o regulaci hazardu. Navržené znění ovšem pro nejbližší tři roky z města hrací automaty neodstraní. „Navrhovaná vyhláška je tak mírná, že se hazardní lobby může radovat. Město má k dispozici nástroje, které umožňují výrazně regulovat počet automatů okamžitě, bez nutnosti čekat tři roky, jak předpokládá vyhláška," uvedl předseda Strany zelených ve Vsetíně Michal Berg. „Hrací automaty budou ve městě nadále způsobovat rozpady rodin, kriminalitu, nebezpečné závislosti a další sociální problémy. Přístup města k této závažné problematice je pro mě velkým zklamáním," dodal.

Strana zelených vyzývá zastupitele města, aby tuto velmi mírnou formu regulace odmítli a vyhlášku nepřijali. „Mnozí ze zastupitelů se již několikrát nechali slyšet, že mají zájem na odsun automatů z města, toto téma se objevilo také v předvolebnch programech několika stran. Nyní mají možnost ukázat, že jim jde o opravdové vyřešení tohoto problému a nikoli o jeho přesun do dalšího volebního období," uvedl Michal Berg, podle kterého vedení města obdrželo přesný návod, jak může regulovat hazard okamžitě. „Občanské sdružení Brnění, které se problematikou dlouhodobě zabývá, vydalo manuál, podle kterého mohou obce hazard regulovat okamžitě. Tento manuál obdrželo i vedení města Vsetína," upozornil Michal Berg

V čem je hlavní problém vyhlášky? Navrhované znění využívá možnosti regulace podle zákona o loteriích, který zavádí tříleté přechodné období na jakékoli rušení heren. „Pokud by ovšem město vytvořilo obdobnou vyhlášku podle zákona o obcích, nemusí čekat tři roky a může je rušit okamžitě. Takovou vyhlášku přijalo město Chrastava a ani ministerstvo vnitra, které vyhlášky měst posuzuje, nenašlo žádný důvod, proč by nemohla platit," představil problém Michal Berg.

Regulace podle vsetínské vyhlášky by platila až od roku 2015. I tak je ale navrhované omezení heren jen velmi mírné: vyhláška povoluje na území města až 32 heren a ruší stávající omezení na jejich umístění v blízkosti lékařských ordinací, knihoven nebo úřadů. „Ve vyhlášce zůstalo pouze omezení pro okruh 100 metrů od škol, jinak je navrhovaná vyhláška v podstatě ještě mírnější, než ta, která ve městě platí doposud," upozorňuje na další nedostatek navrhovaného řešení Michal Berg. „I po této pseudoregulaci bude ve Vsetíně připadat jeden automat na 180 obyvatel. Pro srovnání, ve Francii je jeden automat na 18 tisíc obyvatel," dodal.

Že je možné hrací automaty z města vykázat okamžitě a navíc úplně, ukazují příklady z mnoha dalších měst. Automaty úplně vykázala ze svého území například Hranice, Jiříkov, Dvůr Králové, Františkovy Lázně, Bílovec, Židlochovice, Český Krumlov, Odry nebo Vimperk. „V těchto městech si plně uvědomují nebezpečí hazardu i to, že peníze, které z jeho provozování město má, jsou špinavé a vykoupené utrpením mnoha lidí," uvádí Michal Berg. „Pro zajímavost, v Irsku jsou hrací automaty zakázány úplně. Ve Belgii, Rakousku a Švédsku se mohou provozovat jen v přísně regulovaných kasinech, kterých je v Rakousku 12, Belgii 9 a ve Švédsku 4. Ve Vsetíně je tak více provozoven s hracími automaty než v těchto zemích dohromady," přednesl předseda vsetínských Zelených nelichotová čísla o stavu hazardu v Česku.

-tz-

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA