Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Železo se na Slavičínsku dolovalo už v 9. století

date_range 26.Lis, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto

Od listopadu ve slavičínském muzeu běží unikátní výstava o dolování železných rud v tomto regionu. Stopy využití zdejších železných rud (vyskytuje se zde limonit a pelosiderit) sahají už do 9. století. „Tehdy v souvislosti s posvátným charakterem hory Klášťov tehdejší lidé přinášeli železné předměty na vrchol této hory, a to v počtech tisíců kusů. Mnoho z nich bylo vyrobeno zřejmě z místních rud,“ upozornil starosta města Tomáš Chmela, který dříve působil jako archeolog a na organizaci výstavy se podílel.

 

Na Slavičínsku se rudy dolovaly například ve Slavičíně v Lochovci nebo nad ulicí U Mlýna, a to jak povrchově, tak i v 19. století hlubinnou těžbou. „Podzemní šachta je doložena také v nedalekém Rudimově,“ dodal dále Chmela. A kde se ruda dále zpracovávala? Slované raného středověku ji tavili zřejmě přímo v blízkém okolí Slavičína. V 19. století pak rudu odváželi do nedalekých Bojkovic, kde hrabě Larisch – Mönich zřídil tzv. Jindřiščinu huť. Ta tavila a zpracovávala železo až do 60. let 19. století. „Musím také zdůraznit, že po mnoha desítkách let slavičínské muzeum vystavilo unikátní zdobená kamna z místní bojkovické litiny, která byla opět sestavena právě u příležitosti této výstavy,“ podotkla vedoucí městského infocentra Marie Studeníková.

Z prohlídky muzea. Foto: město Slavičín

Na výstavě také naleznete například meteoritické železo, originály nálezů z Klášťova a mnohé jiné. K výstavě jsou připraveny i pracovní listy pro školy. Exponáty z větší části pochází z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které výstavu v rekordním čase připravilo. Část předmětů zapůjčilo i muzeum v Bojkovicích. Jedná se o „výstavu roku“, unikátní počin, který muzeum zatraktivňuje v době, kdy je většina ostatních památkových a muzejních cílů ve Zlínském uzavřena.

Městské muzeum Slavičín. Foto: město Slavičín

Městské muzeum Slavičín je otevřeno v zimním období každou středu od 13 do 16 hodin a v neděli od 14 do 17 hodin a je přístupné v souladu s protiepidemickými opatřeními i během nouzového stavu. Jste srdečně zváni!

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA