Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Zemřel legendární cestovatel Miroslav Zikmund

date_range 02.Pro, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Miroslav Zikmund. Foto: archiv Zlínského kraje

Ve věku 102 let zemřel ve středu večer legendární cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund. Společně se svým spolužákem z vysoké školy a kamarádem Jiřím Hanzelkou během 20. století společně procestovali více než stovku zemí po celém světě a o svých cestách napsali řadu knih a natočili dokumentární filmy včetně celovečerních. Miroslav Zikmund oslavil 102. narozeniny letos v neděli 14. února.

 

„S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí pana Miroslava Zikmunda. Zlínský kraj v něm ztrácí jednu ze svých největších osobností, která oslovila a ovlivnila hned několik generací čtenářů i diváků. Dílo a odkaz pana Zikmunda díky tomu zůstávají nesmrtelné,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Foto: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Miroslav Zikmund prožil většinu svého života ve Zlíně. Je držitelem ocenění Osobnost Zlínského kraje a také Záslužného vyznamenání 1. stupně, které mu v roce 2008 udělil Zlínský kraj. Archiv cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, cesty této legendární dvojice zároveň připomíná v jedné ze svých stálých expozic.

 

Miroslav Zikmund

 

Miroslav Zikmund byl spisovatel, publicista, fotograf a cestovatel. Po maturitě v roce 1938 začal studovat Vysokou obchodní školu. Na začátku 2. světové války uzavřeli němečtí okupanti české vysoké školy, a tak Miroslav Zikmund dokončil studia až v roce 1946.

 

Již během války se Miroslav Zikmund začal společně se svým spolužákem a přítelem Jiřím Hanzelkou připravovat na pozdější zahraniční cesty.

 

První výprava Hanzelky a Zikmunda se uskutečnila v letech 1947–1950, kdy oba cestovatelé s vozem značky Tatra projeli Afriku a Jižní Ameriku. Z této cesty bylo československým rozhlasem odvysíláno více jak 700 reportáží. Oba cestovatelé s sebou přivezli velké množství fotografií a filmového materiálu.

 

Foto: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

 

Od roku 1951 se stal Miroslav Zikmund spisovatelem a novinářem z povolání. Po dobu zákazu veškeré veřejné a publikační činnosti v letech 1969–1989 se věnoval genealogii a pořádání obsáhlého archivu H+Z, který spolu s Jiřím Hanzelkou darovali Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

 

Na druhé cestě, tentokrát po Asii a Oceánii, doprovázely Zikmunda a Hanzelku dva vozy Tatra. Také z této výpravy, která se uskutečnila v letech 1959–1964, přivezli oba cestovatelé velké množství dokumentárního materiálu.

 

V roce 1968 se Miroslav Zikmund postavil na stranu reformních komunistů. Proto mu bylo v roce 1969 zakázáno dále publikovat a účastnit se veřejného života.

 

Od roku 1992 byl Miroslav Zikmund čestným členem prestižního Klubu cestovatelů Hanzelky a Zikmunda GLOBE v Prosiměřicích. Spolupracoval na scénářích, vystavoval originální, doposud nepublikované, fotografie, poskytoval rozhovory pro rozhlas, tisk, televizi, lektoroval knihy. V roce 1992 navštívil Austrálii a Nový Zéland, 1994 jihovýchodní Asii a v dalších létech znovu Austrálii, Izrael, Egypt, Maroko, Španělsko, Maledivy a Srí Lanku.

 

-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA