Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Zicha o volbách: „Letos se mi dařilo“

date_range 30.Říj, 2013 featured_play_list Aktuality

 

Téměř dva tisíce preferenčních hlasů v kraji získal v uplynulých volbách starosta Vysokého Pole Josef Zicha (STAN). To z něj činí nejúspěšnějšího kandidáta z ORP Valašské Klobouky, své soupeře z regionu Františka Sábu (ANO) a Dalibora Maniše (SPOZ) porazil rozdílem třídy. (Sába získal celkem 711 hlasů, Maniš 395).

Pane starosto, čím si váš výsledek vysvětlujete?
Velmi si jej vážím a všem děkuji za důvěru. Vysvětluju si to tím, že se mi letos docela dařilo – ve Vysokém Poli jsme vyhráli krajské kolo Vesnice roku, což nás v regionu dost zviditelnilo. Také jsem měl dobrou kampaň, za kterou děkuju manažerovi Starostů a nezávislých Zdeňku Hověžákovi.

Co pro vás bylo největším úskalím u voleb?
Pro mě určitě to, že jsem byl jako zástupce hnutí STAN na společné kandidátce za TOP 09. To nebyla dobrá výchozí pozice. TOP 09 udělala v minulé vládě spoustu věcí, které nešly obhájit a které nám všem negativně ovlivnily život. Ale bral jsem to jako výzvu a šel do voleb s vlastními tématy.

S jakými?
Hlavně s tím, jak řešit nezaměstnanost. Vycházel jsem z projektu úřadu práce, který je teď pro absolventy z evropských peněz připravený. K tomu jsem přidal zkušenosti z místních akčních skupin, které by mohly být velmi užitečné a hledat živnostníky, jež by si chtěli přibrat absolventa nebo rekvalifikovaného do týmu a dát mu praxi.

To zní rozumně, ale zpět k volbám. Co vás nejvíc překvapilo?
Nepříjemně mě překvapilo 10 procent hlasů v kraji pro hnutí Úsvit Tomia Okamury. Předpokládal jsem, že protestní hlasy sesbírá Andrej Babiš se svým ANO, ale že tolik lidí dá hlas Okamurovi? To opravdu ne.

 Starosta obce Vysoké Pole Josef Zicha (foto archiv redakce)

Potěšilo vás něco kromě vlastního výsledku?
Jako odpůrce komunistů jsem rád, že neměli víc než oněch 13 procent. Pozitivně mě překvapil neúspěch Zemanovců. Ti podle mě doplatili na autoritativní chování prezidenta Zemana, který teď pilně likviduje ČSSD. Také nejhorší výsledek ODS je ukázkou toho, že lidé nezapomínají. To je cenné poučení.

A jak byste okomentoval výsledky vašich regionálních „soků", tedy pana Sáby a starosty Maniše?
Překvapilo mě to, protože oni jako známí občané Valašských Klobouk měli lepší výchozí pozici než já, obyčejný starosta vesnice. Dál bych to nerozebíral.

Jak vám fandili lidé ve Vysokém Poli?
Přímo v obci jsem se snažil co nejméně „předvolebně" prezentovat, ale to, že u nás topka vyhrála s 37 procenty, považuju za velký úspěch. Za to lidem děkuju. Musím zmínit i starosty okolních obcí, kteří jsou členy Místní akční skupiny Ploština. Ve svých obcích vyvěsili podporovatelské plachty a nebáli se mě podporovat. To je pro mě velmi cenné a mluví to i o tom, jakou máme mezi sebou spolupráci.

A nebál jste se, že vám někdo přimaluje tykadla?
To by mi nevadilo (smích). Ovšem v Újezdě mi někdo z plachty vyřízl hlavu, to nebylo moc příjemné. Ale pan farář, na jehož plotě plachta byla, tam dal obratem novou a bylo.

Nejste zklamaný, že jste se přesto všechno do Sněmovny nedostal?
Popravdě ani ne. Když vidím, jaký zmatek asi bude se sestavováním vlády, tak mě to vůbec neláká. Moc bych si ale přál, aby se nějak poskládala stabilní vláda, která bude podnikat dobré kroky vedoucí ke zvýšení zaměstnanosti.

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA