Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Zkontrolujte stromy, vyzývají silničáři obce

date_range 30.Led, 2009 featured_play_list Aktuality
 
 
ZLÍNSKÝ KRAJ – Dopisy s výzvou k ořezání přerostlé silniční vegetace a vykácení starých a poškozených stromů z blízkosti silnic rozesílá v těchto dnech obcím Ředitelství silnic Zlínského kraje. ŘSZK upozorňuje vlastníky na jejich zákonné povinnosti. Chce předejít nebezpečným situacím, kdy větve nebo stromy padnou na vozovku, nebo dokonce přímo na vozidlo nebo chodce.

„Tuto výzvu považujeme nyní za hodně aktuální. V zimním období stále hrozí, že náhle napadne větší množství mokrého sněhu. A to je kromě silného větru jedna z hlavních příčin, proč může docházet k lámání zeleně, ohrožení bezpečnosti provozu nebo i zatarasení určitých silničních úseků," uvedl ředitel ŘSZK Ing. Bronislav Malý. Silný vítr způsobil značné škody na zeleni kolem silnic například v noci z 15. na 16. ledna 2008.

 

Foto

Spadlý strom na silnici vedoucí na Smolinu    ilustrační foto St.Fuks

 
fotoarchiv  – Vichřice zastavila mezi Lidečkem a Lužnou dopravu
 
ŘSZK v dopise upozorňuje, že vlastník pozemku, který sousedí se silnicí a z něhož vyrůstá silniční vegetace, je podle občanského zákoníku povinen provádět pravidelnou údržbu vegetace, ořezávaní větví a kácení starých poškozených stromů tak, aby nedocházelo ke škodám na životě, zdraví a majetku osob. „V případě porušení této zákonné povinnosti je vlastník odpovědný za případnou škodu, protože strom je součástí pozemku," dodal Bronislav Malý.

Podle § 14 odst. 1 písm. a) zákona 13/1997 Sb. není silniční vegetace v průjezdním úseku silnice součástí těchto úseků. Proto pravidelná údržba této vegetace není povinností vlastníka nebo majetkového správce silnice. Silniční vegetace neplní v průjezdním úseku žádnou funkci dopravní, ale plní funkci tvorby životního prostředí a vytváří vzhled obce. Je proto v mnoha případech i povinností obce, přes kterou silnice prochází, aby se o údržbu silniční zeleně postarala.

 
 
ŘS Zlínského kraje
 
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA