Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Zkušební sběr bioodpadu se osvědčil

date_range 22.Pro, 2011 featured_play_list Aktuality

 

Město Valašské Klobouky uskutečnilo na podzim testování zájmu občanů o sběr bioodpadu. A setkalo se s obrovskou pozitivní odezvou. Předpokládané zkušební dvoutýdenní období, po které mohli občané přinášet bioodpad ze svých domácností do kontejnerů rozmístěných po městě, se díky zájmu veřejnosti z původních dvou týdnů prodloužilo na dva měsíce. Lidé si také vyžádali zhuštění sítě kontejnerů na zelený odpad, a tak byl jejich počet navýšen z počátečních 13 na konečných 25 kusů. Nejdůležitější byl přitom samotný dopad sběru na celkové množství komunálního odpadu, které v listopadu kleslo až o 10 tun.

„Protože připravujeme od příštího roku rozšíření systému sběru a třídění odpadů o separaci bioodpadu, rozhodli jsme se uskutečnit zkušební provoz, abychom prověřili odezvu od občanů. Reakce veřejnosti nás potěšila a prokázala, že o třídění biologicky rozložitelného odpadu bude v našem městě hojný zájem. Třídění bioodpadu je totiž dnes již standardem, který zde zatím nebyl naplněn," pověděl k výsledku zkušebního sběru místostarosta města Valašské Klobouky Martin Janík. Hnědé kontejnery byly na stanoviště po městě rozmístěny 26. září a setrvaly zde až do 2. prosince. Za tuto dobu do nich občané města přinesli bezmála 23 tun bioodpadu.

Přínos sběru bioodpadu se promítl především v úbytku směsného komunálního odpadu, který lidé vhodili do popelnic. „Za říjen se toto množství snížilo o 4,3 tuny a v listopadu klesl komunální odpad až o neuvěřitelných 10 tun. Přibližně stejné množství bioodpadu přitom bylo vytříděno do kontejnerů, takže se prokázalo, že lidé třídí správně a sběr bioodpadu přinesl požadovaný efekt," poznamenala referentka odboru životního prostředí Leona Vlčková. Se snížením objemu komunálního odpadu samozřejmě souvisí i snižování nákladů na jeho skládkování.

Oficiální zahájení sběru biologicky rozložitelného odpadu a také provozu kompostárny se ve Valašských Kloboukách chystá na rok 2012.

Lenka Zvonková

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA