Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Zvýšená produkce odpadu navyšuje v Kloboukách poplatek za odpad

date_range 27.Led, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto

Zastupitelstvo města Valašské Klobouky schválilo pro rok 2022 obecně závaznou vyhlášku, kterou stanovilo místní poplatek za obecní systém odpadového hospodářství. Kvůli nárůstu nákladů na svoz i kvůli skokově zvýšené produkci odpadu muselo přistoupit k navýšení poplatku na 590 korun. Pro děti do 10 let, studenty od 5 do 26 let v prezenčním studiu mimo město a seniory nad 70 let se poskytuje úleva 150 korun. Poplatek je splatný do 30. září.

 

„Ke zvýšení poplatku za odpad nás bohužel vede výrazný nárůst nákladů na služby spojené se svozem a předáváním komunálního odpadu odpovědným osobám. Svou roli hraje také skutečnost, že lidé v době pandemie pobývali doma a produkovali daleko větší množství odpadu. Od prosince 2019 do listopadu 2020 bylo oproti předchozímu období svezeno o 143 tun komunálního odpadu více. To se bohužel musí v poplatku promítnout,“ vysvětlila Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky.

 

Změna od roku 2023: Čím více vytřídíte, tím méně zaplatíte

 

V letošním roce se budou Valašské Klobouky chystat na významnou změnu v odpadovém hospodářství, která má nastat od roku 2023. Podle nových zákonů totiž bude stanovována výše poplatku individuálně podle skutečně vyvezeného množství směsného komunálního odpadu. Během svozu se bude evidovat váha nebo objem popelnice u konkrétní nemovitosti a v závislosti na této evidenci se bude vyčíslovat, kolik obyvatelé nemovitostí zaplatí. Do systému se tak zapojí i lidé v nájemních bytech, kteří ve městě nemají trvalé bydliště.

 

„Nový systém bude spravedlivější, protože se náklady na komunální odpad nebudou rozpočítávat na všechny občany s trvalým pobytem rovným dílem. Poplatek se bude vázat na číslo popisné nebo evidenční. Obyvatelé tak budou moci sami svým vlastním přístupem a tříděním aktivně snižovat svou produkci odpadu a tím i poplatek. Lidé, kteří třídí, budou mít poplatek nižší. A ti, kteří dosud třídění neviděli jako potřebné, budou motivováni, aby se separováním papíru, plastu, kovu a dalších součástí odpadu začali. Čím více vytřídí, tím méně zaplatí,“ sdělila starostka.

 

„Na tuto podstatnou změnu v systému odpadového hospodářství už se připravují Valašskokloboucké služby zakoupením moderního svozového vozidla, které bude vybaveno zařízením na evidenci skutečně vyvezeného odpadu,“ dodal Karel Ptáček, místostarosta města.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA