Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Češi za týden vyvinuli respirátor z 3D tiskárny. 3D tiskaři také na Valašsku

date_range 24.Bře, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Respirátor z 3D tiskárny vyvinutý na ČVUT, foto: Sejkot

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, který je součástí ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT), předal Ministerstvu zdravotnictví ČR prvních patnáct kusů prototypu respirátoru „CIIRC RP95-3D“, který byl v pátek úspěšně certifikován jako ochranná polomaska s nejvyšším stupněm bezpečnosti FFP3.

 

CIIRC ČVUT začal s vývojem tohoto ochranného prostředku před týdnem. Je až neuvěřitelné co tým výzkumníků dokázal za tak krátkou dobu. To, co za normálních okolností trvá měsíce, se podařilo vyřešit za sedm dní. Masku lze používat opakovaně a na 3D tiskárnách vyrábět kdekoli na světě.

 

„ČVUT pracuje na několika programech, které napomáhají k řešení současné krize. Vyvíjíme a budeme vyrábět plicní ventilátory, celoobličejové masky FFP3, vyvíjíme robota automatizujícího PCR testy na koronavirus, mícháme velké množství dezinfekčního prostředku pro IZS a vyvinuli jsme respirátor s ochranou lepší, než FFP 3, který jde do výroby. Všechny vývojové projekty se chystají během několika dní do výroby a jsem rád, že projekt respirátoru již ze startovní čáry vyrazil a s výrobou začal,“ říká doc. Vojtěch Petráček, rektor ČVUT.

 

CIIRC RP95-3D, foto: Sejkot CIIRC ČVUT

 

Od začátku dubna chtějí pomocí 3D tisku vyrábět 500 kusů denně. Filtry dodává česká firma SIGMA Výzkumný a vývojový ústav v Lutíně. Cílem je zajistit co největší výrobní samostatnost, protože zkušenost z posledních dnů ukazuje, jak moc jsme závislí na výrobních kapacitách jiných zemí. Vzhledem k tomu, že technologií MJF disponuje v ČR jen omezený počet pracovišť, zaměřují se nyní vědci na úpravu respirátoru pro masovou výrobu formou vstřikování plastů. To navýší kapacitu a značně rozšíří okruh firem, které se budou moci do výroby zapojit.

 

Komunita 3D tiskařů také na Valašsku

 

Vyspělou technoligií 3D tisku MJF v Česku disponuje jen cca 10 pracovišť. Jednodušších a dostupnějších verzí 3D tiskáren je ale i na Valašsku dost. Momentálně například ve Valašských Kloboukách vznikají pomocí 3D tisku zakladače šikmého proužku na výrobu lemovek, které využívají švadleny při šití roušek. Výrobené kusy daruje klobucká tiskárna HS-3D zdarma.

 

Výroba zakladače šikmého proužku. Tuto vychytávku používá například švadlena co šije roušky pro KNTB, dále třeba skauti v Lidečku. Foto: HS-3D Valašské Klobouky

 

„Dnes jsem předal do galanterie ve Valašských Kloboukách několik desítek kusů zakladačů šikmého proužku. Jsem schopen tisknout dál. Momentálně se chystám vyzkoušet tisknout ochranné štíty pro zdravotníky, které bych rád předal klobucké poliklinice. Jen nemám gumičky, pomocí kterých drží štít na hlavě,“ uvedl Honza Sucháček, majitel tiskárny HS-3D.

 

 

Videoreport: 3D tiskaři ve Vsetíně

 

Video: regionalnitelevize.cz

 

-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA