Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Chovatel měl na Valašskoklobucku zavinit úhyn 9 kusů dobytka

date_range 26.Zář, 2019 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto

Komisař kriminální policie obvinil dvaapadesátiletého muže z obce poblíž Valašských Klobouk z trestného činu zanedbání péče o zvíře z nedbalosti, protože z hrubé nedbalosti zanedbal péči o zvířata, která vlastní. V důsledku zanedbání péče uhynulo celkem devět kusů dobytka, a to býčků, jaloviček a krav. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí chovateli dobytka až dva roky vězení.

 

Prověřování podezření ze spáchání trestného činu proti životnímu prostředí odstartovalo oznámení pracovníků příslušného úřadu v červenci letošního roku. Ti zkontrolovali chovatele v lednu a v únoru letošního roku. „Podezření na zanedbání péče o zvířata potvrdila zdravotní pitva devíti zvířat, která v průběhu zimy zemřela. Veterináři odhalili, že zvířata byla podvyživená, chovatel jim navíc neposkytl přiměřenou ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami, nezabezpečil suché a neznečištěné místo,“ uvedla mluvčí policistů Monika Kozumplíková.

 

Nepříznivé klimatické podmínky, náročný terén a nedostatečná výživa vedly podle vyšetřovatelů u devíti zvířat k vyčerpání tělesných rezerv a k úhynu. „Zvířata neměla žádné energetické zásoby v podobě tuku a byla dehydrovaná v důsledku nedostatečného příjmu tekutin. Jedna z uhynulých krav byla březí,“ upřesnila Monika Kozumplíková.

 

Podezřelý muž porušil veterinární zákon tím, že nesledoval zdravotní stav dobytka a nemocným zvířatům nezabezpečil řádnou veterinární péči. „Zákon na ochranu zvířat proti týrání zase porušil tím, že omezoval výživu zvířat včetně napájení a choval je v naprosto nevhodných podmínkách. Jeho nedbalé jednání potom vedlo k úhynu většího množství dobytka,“ vysvětlila policejní mluvčí. Majitel choval celkem 33 kusů dobytka.

 

Podezřelý muž, který dosud nemá v rejstříku trestů žádný záznam, svoje jednání vysvětloval tím, že v zimě dojde vždy k přirozenému úhynu slabších kusů dobytka a že neměl možnost jinak zabezpečit vhodnější podmínky k chovu.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA