Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Do hor nad Študlovem se vrátil medvěd

date_range 28.Dub, 2009 featured_play_list Aktuality
 

Týdeník Jalovec

 
Kolem Študlova obchází medvěd brtník, který váží kolem dvou set kilogramů a měří téměř dva a půl metru. Svědčí o tom stopy, které uplynulý týden objevili dva místní muži na okraji vesnice. Podle odborníků by mohlo jít o stejného huňáče, jenž se tady pohyboval před dvěma lety a od lidí dostal přezdívku Pepa.

Fotografie a odlitky čerstvých stop medvěda do redakce vsetínského týdeníku Jalovec přinesl ukázat Jaroslav Lukáš ze Študlova. Pořídil je předminulý týden v úterý, zhruba půl kilometru od nejbližšího lidského obydlí. „Obrátili se na mě kamarádi Josef Maček a Zdeněk Ptáček, že objevili nějaké stopy. Druhý den ráno jsem vzal sádru, foťák a šel jsem se přesvědčit osobně. Po chvíli jsem na ně opravdu narazil, vedly až ke slovenské hranici. Měl jsem štěstí, že byly neporušené a mohl jsem je tak poměrně přesně změřit a zdokumentovat," řekl Lukáš, podle jehož odhadů by mohl medvěd, jemuž otisky tlap patří, vážit kolem dvou set kilogramů a měřit přes dva metry.

 

Foto

Jaroslav Lukáš s odlitkem stopy medvěda

foto archiv Jaroslava Lukáše

 
Zpráva se v malé obci rychle rozkřikla, většinu lidí však příliš nepřekvapila. Jeden huňáč se tady producíroval už před dvěma lety a nikomu tehdy neublížil. Otisky jeho stop i tenkrát zadokumentoval Jaroslav Lukáš, jenž se dá označit za jakéhosi místního specialistu na medvědy. „Ty stopy tehdy našli dva místní kluci. S úsměvem dnes vzpomínám, jak někteří zlí jazykové tvrdili, že jde pouze o velkého psa. Odborníci však posléze potvrdili, že to jsou medvědí stopy," zavzpomínal Lukáš. Jeden z chlapců, kteří otisky v blátě objevili, dal huňáčovi jméno Pepa a nelze vyloučit, že nedávno nalezené stopy by mohly patřit opět jemu. Medvědi totiž mají ve zvyku držet si svá teritoria a tato oblast je pro ně ideální.
 

Foto

Vystavené odlitky z roku 2007 a z dubna letošního roku

foto archiv Jaroslava Lukáše

 
„V Beskydech se prokazatelně pohybují tři medvědi, každý může mít více oblíbenou určitou část. Před dvěma lety jsme se byli spolu s kolegy na stopy ve Študlově osobně podívat. Váhu či výšku zvířete z nich nešlo stoprocentně určit, ale určitě to nebylo žádné mládě. Tentokrát jsme na místě nebyli, podle vámi zaslané fotografie však lze usuzovat, že jde s velkou pravděpodobností o otisk tlapy dospělého medvěda," sdělil Orálek.

Oba muži přesto shodně dodávají, že není důvod k přílišným obavám. Medvěd je totiž velmi plaché zvíře, které před lidmi a hlukem prchá. „Asi bych jen doporučil, aby návštěvníci lesa nějak agresivně nevstupovali do hlubokých houštin. Pokud by tam byl, mohl by se leknout a zaútočit," řekl Orálek.

Jak vypadá stopa takového medvěda, si lidé mohou prohlédnout ve študlovském baru patřícím právě Jaroslavu Lukášovi, kde jsou unikátní sádrové odlitky z obou nálezů vystaveny.

-jk-

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA