Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Klobouky budou hostit Valašské kumštování

date_range 29.Čvn, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Populární Valašské kumštování se po roční přestávce znovu vrací do centra Valašských Klobouk. Čtyřdenní festival výtvarného kumštu ovládne zdejší Masarykovo náměstí od 1. do 4. července. Jeho program slibuje atraktivní podívanou na tvořící umělce, nevšední kulturní zážitky z nabitého doprovodného programu i zastoupení zahraničního umění v podobě skupiny výtvarníků ze švédského Högenäs. Kumštování dokreslí jarmark tradičních lidových produktů, uskuteční se čtyři výstavy uměleckých děl a pojízdný karavan bude promítat staré filmy o Valašských Kloboukách. Chybět nebudou ani valašské a krajové speciality.

„Valašské kumštování chce navázat na předchozí ročníky této oblíbené akce, která klade důraz na prezentaci práce řezbářů, sochařů, keramiků, malířů, uměleckých kovářů a dalších výtvarníků. To hlavní na Kumštování je myšlenka ukázat šikovnost lidových umělců a výtvarníků přímo před zraky diváků, tedy vytáhnout je z ateliérů a umožnit jim přímé setkání s příznivci výtvarného umění a širokou veřejností," shrnul k záměru jeden z pořádajících výtvarníků Jiří Ročák. „Letošní Valašské kumštování přivítá více než pětatřicet umělců a těšíme se také na účast spřátelené výtvarné skupiny ze Švédska, díky které získá výtvarný festival mezinárodní ráz," doplnil. Švédští umělci budou kromě uvedení společné výstavy v Červeném domě také tvořit svá díla na náměstí.

 

foto archiv pořadatelů

 
Poslání akce umožnit návštěvníkům sledovat výtvarné dílo od prvního tahu štětcem či záseku rydlem až po finální podobu se začne plnit hned čtvrtečním programem. Umělci totiž v dolní části valašskoklobouckého náměstí během dopoledních hodin zahájí práci na svých výtvorech. Společenskými událostmi jistě budou setkání při zahajování dvou výstav. V Červeném domě odstartuje v 19 hodin expozice grafik, maleb, kreseb a fotografií umělců ze severského Högenäs. V Galerii G se bude půl hodiny poté jednat o vernisáž výstavy děčínské výtvarné skupiny Z ledu ven. Městské muzeum přitom nabídne výstavu dvou členů Sdružení valašskoklobouckých výtvarníků Vincúch, Josefa a Bohdana Jeřábkových. V neděli se pak ve 14 hodin uskuteční vernisáž závěrečné výstavy dokončených uměleckých děl v Galerii V průjezdu.

Během pátku se budou umělci soustředit na svá díla a od 17 hodin dotvoří atmosféru také hudební doprovodný program. Podobně tomu bude i v sobotu, kdy se na pódiu už od 14 hodin představí folkové, folklórní, country a rockové kapely a soubory. „Z folklórních hostů vystoupí například soubor Klobučan se svými tanečníky a cimbálovou muzikou nebo slovenská cimbálovka s tanečním souborem Prvosienka. Hvězdou celého hudebního programu bude skupina Žamboši," vzpomenul Jiří Ročák.

Návštěvníci se mohou těšit také na Dareband, Květy, Bluesweiser, Janu Houdkovou, Jana Leška Heinla nebo Cafe industrial, vystoupí však i dvojice bavičů Huso. V pátek i v sobotu nabídnou šikovní řemeslníci a výrobci své produkty na jarmarku lidových výrobků. Taktéž po oba tyto dny bude ve večerních hodinách promítat mobilní karavan v prostoru mezi Starou radnicí a budovou finančního úřadu soubor filmových dokumentů o Valašských Kloboukách.

Valašské kumštování je pořádáno za podpory Města Valašské Klobouky a Zlínského kraje.

 
Program
 
Lenka Zvonková
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA

PRAKTICKÉ INFORMACE

inpocasi