Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Kostel ve Francově Lhotě bude mít nové vytápění

date_range 11.Srp, 2019 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Francova Lhota, kostel sv. Štěpána, foto: archiv farnosti

Po mnoha měsících rozhodování, vyřizování potřebných povolení a přípravách začne v polovině srpna pro farníky nejen z Francovy Lhoty tolik očekávaná realizace nového vytápění kostela. Není se čemu divit. Staré elektrické vytápění akumulačními kamny čím dál více sláblo a teplota v kostele klesala v době největších mrazů až na +2°C, v sakristii mnohokrát i pod bod mrazu.

 

Lidé z farnosti dlouho hledali způsob, jak zlepšit tepelné podmínky v kostele. Vytápět historickou budovu a nepoškodit ji, ani její vnitřní vybavení, není jednoduché. Řešilo se, zda stavbu vytápět na určitou teplotu po celou topnou sezónu nebo jen při mších. Studie Fakulty stavební, Vysokého učení technického v Brně však ukázala, že v kostele je vhodné udržovat, pokud možno, stálou teplotu.

 

Po finančních propočtech nákladů, jak na realizaci samostatnou, tak i na údržbu a provoz, se farnost rozhodla pro plynové vytápění s teplovodním rozvodem. Věřící a návštěvníci kostela se mohou již nastávající zimu těšit na nové vytápění pod sedadly v lavicích a na stěnách a pan farář s ministranty na vytápění v podlaze kolem oltáře a v sakristii. Kostel bude mít vlastní plynovou kotelnu a nově i komín.

 

Celý projekt byl detailně konzultován a schvalován Národním památkovým ústavem v Kroměříži a státní památkovou péčí ve Vsetíně. Veškerá vedení a část otopných těles bude ukryta buď v podlaze, nebo pod lavicemi a tělesa speciálního tvaru a povrchu rozmístěna na stěnách. Odvod kondenzátu od kotle je plánován nad střechu, tím dostane kostel komín ukrytý za atikou u věže. Celý vnitřní prostor kostela by se měl po demontáži stávajících akumulačních kamen vizuálně pročistit od těchto rušivých prvků, což bylo hlavním přáním památkářů. Celá realizace vytápění včetně vybudování nové plynové přípojky bude stát přibližně 1,2 mil. Kč, přičemž farnost obdržela příslib na příspěvek i od Arcibiskupství Olomouckého ve výši 50 tisíc Kč.

 

-lk-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA

PRAKTICKÉ INFORMACE

inpocasi