Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Krev chodíme darovat pravidelně, říká Tomáš z Francovy Lhoty

date_range 11.Led, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Tomáš Filák z Francovy Lhoty chodí darovat krev pravidelně

Dárci krve podrželi Vsetínskou nemocnici i přes mnohá omezení, která si epidemiologická situace v pandemické době vyžádala. V roce 2021 vzrostl počet zaevidovaných dobrovolných dárců i uskutečněných odběrů, více bylo také odběrů plazmy a meziroční nárůst zaznamenal i počet prvodárců. Hematologicko-transfuzní oddělení chystá pro dárce novinky, kromě pravidelných podporovaných odběrů přibudou i další termíny a ke zprovoznění se připravuje již avizovaný objednávkový systém.

 

První odběrový den letošního roku patřil darování s nemocnicí. Dárce přišla pozdravit a poděkovat jim ředitelka Vsetínské nemocnice Ing. Věra Prousková, příchozí obdrželi nástěnný kalendář pro rok 2022, ve kterém si nemocnice připomíná 111. výročí svého vzniku.

 

„Krev chodíme darovat pravidelně a rádi. Je nás dvanáct kamarádů z Francovy Lhoty. Dnes jsem tu po pětadvacáté, a je tu i brácha, který mě vlastně k darování krve kdysi inspiroval,“ komentoval úvodní odběr letošního roku Tomáš Filák. Odběru se účastnil i Lukáš Ondruch, který kromě krve daroval před časem také kostní dřeň a zapojil se tak do záchrany života pacienta či pacientky s poruchou krvetvorby. „Do registru dárců kostní dřeně jsem se přihlásil před lety na Valašském záření, po nějakém čase se ozvali, že je pacient, kterému by moje kostní dřeň mohla pomoci. Absolvoval jsem potřebná vyšetření a vlastní odběr v Plzni,“ vysvětlil Lukáš Ondruch.

První odběrový den letošního roku přišla dárce pozdravit a poděkovat jim ředitelka Vsetínské nemocnice Ing. Věra Prousková

Vsetínští zdravotníci jsou na své dárce hrdí. „Minulý rok byl pro nás rekordní, plnou krev přišlo darovat 3169 dárců, což je meziroční nárůst téměř o dvě stovky. Bezmála tři stovky tvořili prvodárci. Významně vzrostl i počet odběrů krevní plazmy,“ komentovala Mgr. Jana Čandová z hematologicko-transfuzního oddělení. Zdravotníci zařazují od nového roku nepravidelně pondělní odběry, od prvního dubna se změní v pravidelné a přibude tak další odběrový den. „Odběry plné krve od dobrovolných dárců budou od dubna vždy v pondělí a ve středu, odběry plazmy se z pondělí přesunou na úterý,“ dodala Mgr. Jana Čandová s tím, že „plazmový“ pátek zůstane zachován i nadále.

 

Nedostatek krve hlásí mnohá místa v republice, s žádostí o výpomoc se obracejí do Vsetína další nemocnice. Spotřeba se zvýšila i ve Vsetíně. „Ve srovnání s rokem 2020 vloni vzrostla o čtvrtinu,“ dodala Čandová. Zájemci o darování najdou informace o podmínkách odběru i podporovaných akcích a společném dárcovství na webu Vsetínské nemocnice. V únoru tak můžete například přijít darovat krev se Střední školou Kostka (2. 2. 2022) či společností Austin Detonator (9. 2. 2022).

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA