Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Medvědi žádní, ale stopy rysů a vlků ochránci našli

date_range 31.Bře, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto

Mapování ukázalo, kolik velkých šelem se přibližně vyskytuje v  oblasti Beskyd. Během jednorázového sledování se většinou nepodaří podchytit všechny jedince, ale podle všech aktuálních poznatků se nyní v CHKO Beskydy a v pohraničním slovenském území se aktuálně pohybuje cca 12 dospělých rysů, jedna vlčí smečka se vyskytuje v Javorníkách převážně na slovenské straně, v Moravskoslezkých Beskydech byly nalezeny stopy dalších dvou zvířat, na severu CHKO Beskydy pak jednoho vlka. Přítomnost medvědů nebyla potvrzena ani v CHKO Beskydy, ani v javornické části CHKO Kysuce, což však neznamená, že zde medvědi nežijí –  je pravděpodobné, že se v zimě zdržovali v nepřístupných horských lokalitách.

 

„Početnost velkých šelem na okraji Karpat však není a nikdy nebude velká, pro zdejší horskou přírodu je ale jejich přítomnost zásadní. Proto je potřeba důsledně chránit jak jednotlivé šelmy, tak jejich životní prostředí.  Neméně důležité je zabezpečit fungující migrační koridory, kterými putují do Beskyd z početnějších slovenských a polských populací,“ vysvětluje Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Beskydy.

 

Při hodnocení nálezů se bralo v úvahu stáří stop, jejich rozměry, vzdálenosti mezi lokalitami pozorování.  Nalezený trus byl odebrán pro odbornou analýzu (potrava, DNA). Odhad, resp. co nepřesnější stanovení početnosti rysů a vlků, se opíral o poznatky z dlouhodobého monitoringu velkých šelem prováděného průběžným sledováním predátorů a s využitím moderní techniky (fotopasti), díky níž lze identifikovat konkrétní jedince, zejména rysy.  Vzhledem k  aktivnímu pohybu šelem bylo třeba dát pozor na duplicity, protože někteří stejní jedinci byli zachyceni různými mapovateli.

Mapování velkých šelem v Beskydech. Foto: Martin Strnad

„V monitoringu šelem je třeba pokračovat, protože zjištěný počet zvířat je pro nás vodítkem, jak se jim v našich horách daří. Náš monitoring proto probíhá, byť v nižší intenzitě, celoročně. Uvítáme také veškeré poznatky a informace od veřejnosti. Svá pozorování nám mohou lidé zasílat na e-mail stopy@selmy.cz,“ dodává Michal Bojda z Hnutí DUHA Olomouc.

 

Potěšující bylo zjištění rysa ve Vsetínských Beskydech

 

Rysi byli zjištěni na tradičních lokalitách CHKO (Čertův Mlýn, Kněhyně, Smrk, Lysá hora, Travný), v lesích kolem vodárenské nádrže Šance a v pohraniční části Beskyd (Bílý Kříž – Malý Polom).  Další jedinci byli zaznamenáni v Javorníkách, kde se rozsáhlejší rysí teritoria nacházejí na slovenském území.  Potěšující bylo zjištění rysa ve Vsetínských Beskydech, protože v předešlých letech se zde tyto šelmy objevovaly vzácně. Bez pozitivních nálezů zůstal severovýchod Moravskoslezských Beskyd (Slavíč, Ropice, Javorový, Ostrý, Kozubová…) a Veřovické vrchy na západě CHKO, ačkoliv tam rysi mají srovnatelné podmínky.

 

Kromě chráněných šelem a běžných druhů (jelen, srnec, zajíc, veverka, liška, kuny, jezevec atd.) byl zaznamenán výskyt dalších vzácných živočichů: vydra říční, tetřev hlušec, jeřábek lesní, puštík bělavý, krkavec velký, ledňáček říční.  Na sousedním území CHKO Kysuce byl pozorován pár orlů skalních.

 

Mapování se zúčastnilo 70 profesionálních a dobrovolných ochránců přírody

 

Mapování velkých šelem v Beskydech, které proběhlo v polovině února, se zúčastnilo cca 70 profesionálních a dobrovolných ochránců přírody.  Organizovala je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Beskydy, k akci se připojilo Hnutí DUHA.  „Sčítání“ se uskutečnilo již po šestatřicáté, letos podruhé se mapoval i výskyt šelem v CHKO Bílé Karpaty. Ve stejné době se monitoroval pohyb rysů, vlků a medvědů na slovenské straně hor, na území CHKO Kysuce.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA