Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Na vsetínský zámek se chystají čarodějnice

date_range 26.Dub, 2012 featured_play_list Aktuality

 

Poslední dubnovou neděli se bude konat na vsetínském zámku Slet čarodějnic. Rodiny s dětmi a další příznivci lidových tradic jsou zváni 29. dubna od 15 – 18 hodin do čarodějnické školy. Čarodějnické odpoledne doplní společný odlet v 17 hodin na hvězdárnu, kde bude připraven bohatý program, který bude zakončen opékáním špekáčků a ohnivou show.

Blíží se konec dubna a s ním i lidová tradice pálení čarodějnic. Z noci z 30. dubna na 1. května se na mnoha místech naší republiky rozhoří ohně jako symbol pálení čarodějnic. Tato noc se nazývá Filipojakubská a byla pokládána za magickou. Lidé věřili, že v noci ožívají magické síly a slétají se čarodějnice. Dokonce věřili, že se ve Filipojakubskou noc otevírá země, její jeskyně a štěrbiny, které skrývají poklady. A právě na ochranu před černou magií a čarodějnicemi se zapalovaly ohně, jejichž popel měl blahodárný účinek na úrodu a plodnost dobytku. Lidé přes ohně skákali pro zajištění věčného mládí a plodnosti. Tento velký pohanský svátek se v různých podobách slaví i v mnoha zemích Evropy, například Slovensko, Polsko, Německo, Švédsko, Skotsko apod.

Malá čarodějka Markétka (foto Simona Hlaváčová)

Účastníci letošního sletu se mohou těšit na čarodějnické líčení, školu čar a kouzel plnou zajímavých aktivit, jako jsou výuka lektvarů, poznávání bylinek, obrana proti černé magii, jasnovidectví, přemísťování a samozřejmě nebude chybět ani létání na koštěti.

„Muzeum regionu Valašsko sletem čarodějnic navazuje na rodinné neděle, které muzeum jednou měsíčně pořádá. Po kloboukové, papírové a velikonoční Smrtné neděli přišla na řadu dubnová neděle ve znamení pálení čarodějnic. Všechny aktivity a tvořivé dílny jsou připraveny v prostorách zámku a v zámeckém parku. Za nepříznivého počasí se celá akce odehraje uvnitř zámku. Závěr celé akce bude ukončen na hvězdárně," informuje Petra Maliňáková z Muzea regionu Valašsko.

„Slet čarodějnic patří mezi tradiční akce ALCEDA. Každoročně ho pořádáme s velkou odezvou veřejnosti. Pro letošní rok jsme akci připravili spolu s pracovníky Muzea regionu Valašsko a hvězdárny. Na závěr letošního sletu čarodějnic, v 17 hodin je připraven přelet na košťatech na vsetínskou hvězdárnu, kde si účastníci mohou opéct špekáčky, prohlédnout podvečerní oblohu dalekohledem, nebo si jen tak zatančit u ohně. Závěrem čeká účastníky ohnivá show," doplňuje informace Klára Farníková z ALCEDA Vsetín.

Simona Hlaváčová a Renata Votrubová (-rv-)

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA