Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

O majetek za miliony město Vsetín nepřijde

date_range 02.Zář, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Město Vsetín nepřijde o majetek v hodnotě desítek milionů korun, který na počátku devadesátých let poskytlo jako záruky firmám Wojtoň Kovex a Wojtoň Kovex – Příbory z Hošťálkové, jež následně zkrachovaly. O jeho vynětí z konkurzní podstaty včera rozhodl na základě vylučovací žaloby města Vrchní soud v Olomouci. Ten tak potvrdil rozhodnutí krajského soudu a ukončil dlouholetý spor.

Zástupci města, ale i sousední Lhoty tak mají důvod k oslavě. Ohrožen byl totiž také Lidový dům, budova bývalého okresního úřadu, Dům služeb Kotovo v Rokytnici, či lesní porosty v katastru Vsetína a Lhoty u Vsetína. „Nyní budeme moci s majetkem volně nakládat. Okresní soud však ještě musí vyslovit, že zástavní právo neexistuje, aby došlo k jeho výmazu v katastru nemovitostí," vysvětlil dopad rozhodnutí vsetínský místostarosta Lubomír Gajdušek. Podle něj by však výmaz zástavního práva měla být již jen formalita a mohl by být vyřešen v řádu měsíců.

 
Rekonstrukcím objektů, zejména chátrajícího Lidového domu, by tak již brzy nemělo nic bránit. „Po tolikaletém sporu je to vynikající zpráva. Naši právní zástupci odvedli obrovský kus práce. Konečně budeme moci realizovat plánované investice a obhospodařovat lesní majetek," neskrývala svou radost starostka Vsetína Květoslava Othová. Projektová příprava pro stavební povolení na rekonstrukci Lidového domu by totiž měla být z větší části dokončená už letos, město také zpracovává studii na využití budovy bývalého okresního úřadu. „Po celou dobu jsme věřili, že nám soud dá za pravdu, proto jsme se s touto vidinou dlouhodobě zaměřovali," poznamenala.

Město se majetky zaručilo za společnosti Wojtoň Kovex a Wojtoň Kovex – příbory v letech 1993 a 1994 ve prospěch Komerční banky a Českomoravské záruční a rozvojové banky. Po vyhlášení konkurzu na obě firmy vyzvali správcové konkurzních podstat město Vsetín, aby zaplatilo částku téměř 120 milionů korun s tím, že v opačném případě bude zastavený majetek zapsán do konkurzní podstaty likvidovaných firem. „Město tehdy nezaplatilo a rozhodlo se o majetky soudit. Vylučovací žaloba přitom byla postavena na tom, že pro uzavření smluv o zástavě nebylo mimo jiné respektováno usnesení tehdejšího zastupitelstva, které záruky podmínilo splněním několika podmínek, například doložením garance odběru zboží od těchto společností. Tyto podmínky ale nikdy splněny nebyly," vysvětlil podstatu soudního sporu Gajdušek.

Eva Stejskalová

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA