Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Poslední kolo Vsacké ligy – bláto a déšť

date_range 27.Zář, 2015 featured_play_list Aktuality

 

Přestože příroda pro poslední kolo Vsacké ligy s podtitulem TFA Jasenka vytvořila uplakané prostředí, vládl na kolbišti smích a dobrá nálada.

SDH Jasenka pořádala soutěž Vsacké ligy poprvé a určitě se chtěla předvést v nejlepším světle. Ovšem počasí si postavilo hlavu. Nicméně zásahy hasičů si počasí nevybírají, a tak i tento pošmourný den byl k prověrce připravenosti jednotlivců a družstev jako stvořený. Soutěžící během celého ročníku Vsacké ligy 2015 zažili, mimo sníh a led, snad všechny extrémy počasí. Od subtropů po deštivo a chladno.

Bez ohledu na počasí byla i na Jasence velmi kvalitní účast soutěžících. Přijelo jich celkem 59. Samozřejmě přijeli především proto, že se konalo poslední a rozhodující kolo Vsacké ligy a tedy poslední možnost vylepšit si umístění v žebříčku úspěšnosti. Neustálý déšť, měnící pouze svoji intenzitu, přetvářel trať na stále se zhoršující čvachtající houbu a v některých úsecích tratě na blátivou a nebezpečně kluzkou stezku. Zabrat dostávali všichni. Rozhodčí, soutěžící, ale i fotoaparáty, když se voda a vlhko dostávaly na čočky objektivů a místy znemožňovaly veškerou snahu o alespoň průměrně kvalitní fotografii. Na souboj s časem a nečasem se můžete podívat v bohaté fotogalerii, jejíž odkaz naleznete pod fotografií v článku.

Foto: Radomír Dolanský            fotogalerie  

Hasiči a hasičky z Jasenky se z plných sil snažili zpříjemnit chladný a deštivý den jak soutěžícím, tak fanouškům, kterých taktéž dorazilo nemálo. Na gurmány čekaly domácí klobásy, valašská kyselice nebo výborný guláš. Teplo před startem nabízel čaj nebo káva a po absolvování okruhu i něco ostřejšího. Snad vyjma těch několika minut, kdy se z přátel stali nesmiřitelní soupeři, panovala na závodišti úžasná nálada. Celá tato kočovná společnost objíždějící soutěže Vsacké ligy se stala partou výborných kamarádů, někdy i více. Když před startem valašská cérka políbila pro štěstí slovenského galána, tak přišla člověku hned na mysl parafráze, že Česko Slovensko má Vsackou ligu.

SDH Jasenka má to štěstí, že na Horní Jasence, do roku 1950 samostatné obci, existuje spolek Horní Jasenka z. s., který vlastní filmové studio a zaznamenává významné události v životě této, dnes již vsetínské, čtvrti. Samozřejmě, že kolo Vsacké ligy, navíc finální, je natolik zajímavou akcí, že i filmaři zmíněného spolku strávili v dešti dlouhé hodiny při zaznamu výkonů soutěžících. Pro fotodoprovod všech kol Vsacké ligy zase vymyslely Iva a Veronika Urbanovy medaili s názvem Nejlepší fotograf Vsacké ligy TFA 2015. Připojili se i pořadatelé a soutěžící, ale jak bylo a bude opakovaně řečeno, jsou to právě záchranné sbory, které zaslouží, byť sebemenší možnost, představit svoji činnost veřejnosti. A být mezi těmito úžasnými lidmi, kteří si žijí své obyčejné životy a přece jsou neobyčejní, je moc fajn.

Když přihlížející vidí maximální nasazení žen i mužů, uvědomí si, kolik je stovek tisíc (cca 340.000 pozn. aut.) takových nadšenců v České republice připraveno, určitě s obavami, ale bez váhání nasadit své životy pro záchranu druhých. Teprve pak člověk nemůže pochopit, že stát investuje desítky milionů korun do všelijakých podivných občanských sdružení, jež se zaštiťují pomocí určitým skupinám lidí, ve skutečnosti si však jen vyplácejí tučné mzdy, a na vybavení těch, kteří namísto prázdných blábolů DOBROVOLNĚ a ZDARMA zachraňují životy a majetky, peníze existují jen ve slibech.
Hodnoty světa jsou poněkud zvrácené. Lidé padají do mdlob před plasticko-silikonovou nickou z hollywoodského šmejdu a záchranářů, ať už dobrovolných či profesionálních, si vůbec nevšimnou. Snad teprve když jde o jejich majetek, o jejich život. A i v té chvíli to berou jako samozřejmost. Proto je opravdu zážitek vidět hasiče i hasičky na cvičišti. Proto vždy příjemně zamrazí při jejich, navzdory všem nepřízním, nadšeném ZDAR Vsacké lize 2015.

Výsledky soutěžního kola TFA Jasenka 2015:
Ženy jednotlivkyně – 3. místo obsadila Zábnická Anna z Lačnova. Druhé místo vybojovala Zubíková Kateřina z domácího SDH Jasenka a 1. místo, můžeme téměř říci, že jako obvykle, získala Bůbelová Lucie.

Ženy družstva – 3. místo vybojovaly úspěšné ženy z Halenkova, 2. místo získaly ženy domácí Jasenky a 1. místo obsadilo družstvo žen z Lačnova.

Muži jednotlivci – 3. místo obsadil dlouhodobě úspěšný Šebesta Petr z Oznice. Na druhém místě skončil lídr mužstva ze slovenského Papradna Galko Jakub. Vítězství si z Jasenky odnáší mistr Halenkova Januš Martin.

Muži družstva – 3. místo stejně jako ženy získali borci z Halenkova, na 2. místo dosáhli chlapi z Oznice a 1. místo tentokrát putuje zaslouženě na Slovensko do Papradna.

Celkové výsledky Vsacké ligy TFA 2015:
Ženy jednotlivkyně – 3. místo obsadila naprosto zaslouženě svými vyrovnanými výkony Urbanová Veronika SDH Stanovnice. Na 2. místě skončila Veroničina celoroční soupeřka Zubíková Kateřina SDH Jasenka. Zlato získala žena, která se ve Vsacké lize, stejně jako její kolegyně, objevila teprve letos a nastavila laťku o level výše – Bůbelová Lucie.

Ženy družstva – bronz získaly ženy ze Stanovnice, stříbro rozdílem pouhých osmnácti bodů vybojovaly borkyně SDH Jasenka a zlato získávají Skokanky roku, Objev roku, zasloužilé maminky z Lačnova.

Muži jednotlivci – 3. místo obsadil Galko Jakub z Papradna, velký soupeř stříbrného Šebesty Petra z Oznice. Zlato v ročníku 2015 získal Januš Martin z Halenkova.

Muži družstva – na 3. místě se umístili borci SDH Vsetín – město, stříbro získali hasiči SDH Halenkov a na zlato dosáhli slovenští chlapi z Papradna.

text a foto: Radomír Dolanský 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA