Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Řemeslníci s jarmekem kráčejí od počátku

date_range 22.Lis, 2012 featured_play_list Aktuality

 

Lidový trh Valašského mikulášského jarmeku nabízí návštěvníkům rok co rok úžasnou podívanou na ukázky poctivých a někdy i zapomenutých řemeslných dovedností. Lidé už přitom dobře vědí, že třeba na Kosence se pečou vánoční oplatky nad ohněm, v Červeném domě se tká na stavu a v Pivečkově dřevěnici se pletou slaměné ošatky. Za ta léta už si zvykli i na tváře a vlídné vyprávění řemeslníků, kteří zde pro ně tradiční postupy našich předků oživují. A tak i letos v sobotu 1. prosince zajdou za strýčkem Zichou, za tetičkami a strýci ze Závršanu nebo za řezbářem Zdeňkem Matyášem.

„Skutečně, s pěknou řádkou řemeslníků se tu už setkáváme po dvacet let a jsou nepostradatelnými účastníky jarmeku. Dávají mu své srdce a svým nadšením a zápalem kolem sebe šíří dobrou pohodu i veselí. Velmi si toho vážíme a za jejich obětavou práci děkujeme," vyjádřila Radka Brtišová, která má řemeslný trh na starosti. A že tito vzácní lidé k jarmeku patří, zdomácněli zde jako strýčci a tetičky a jejich tváře se pro mnohé staly symboly tradičních valašských řemesel.

Například vůně pečených vánočních oplatek při jarmeku pokaždé přivábí návštěvníky Kosenky, a tak před dřevěnicí rádi vystojí frontu, aby nahlédli do malé světnice. Tam u výhně staré pece sedí strýček Anton Beňo a drží nad ohněm železnou oplatkovou formu. „Pan Beňo ukazuje tradiční výrobu oplatků, tak jak se v jejich rodině předává po generace. Když potřebuje pomoci, zkušeně ho zastane jeho syn, který dělá řemeslo stejně dobře," uvedla Radka Brtišová. „V roce 2010 obdržel pan Beňo jarmekové ocenění Anděl za mimořádný přínos jarmeku."

V nedaleké dřevěnici U Pivečků se setkáte s panem Josefem Zichou, který trpělivě pracuje na slaměných ošatkách. „Svůj um předvádí na jarmeku již dvacet let a za tu dobu také řemeslo předal mnoha mladým řemeslníkům. K výrobě ošatek používá slámu a lýko z mladé lípy. Je radost sledovat, jak mu pod rukama dílo kvete," pověděla. V dřevěnici se lidé podívají ještě na druhé typické řemeslo, které bude ukazovat další dlouholetý účastník jarmeku, švec Josef Švirák.

Bednář Josef Fryzelka z Vlachovic při práci     více fotek: Řemeslníci na jarmeku

Jarmekovou stálicí od prvních ročníků je také soubor Závršan, který návštěvníky i letos pozve do dob našich babiček, kdy se lámal len, předlo na kolovrátku, drhlo peří a strouhaly se světidla, tedy tenké louče ke svícení. „Se Závršanem je vždycky veselo, své ukázky řemesel doprovázejí zpěvem a rozdávají kolem sebe dobrou náladu," řekla pořadatelka. Strýce a tetičky z Nedašova mohou lidé vidět ve Staré radnici. Pracovat tu ale bude například i švec Jan Mana, který návštěvníkům už mnoho let ukazuje výrobu valašských papučí.

V Červeném domě sedával při každém jarmeku strýček František Trochta a ochotně předváděl i vysvětloval techniku tkaní na tkalcovském stavu. Také letos se možná na chvilku zastaví, aby předal své letité zkušenosti a třeba i přivedl mladé lidi k zájmu o toto řemeslo.

Hned při vstupu do Klobučanu vás jako každý rok u koštu slivovice vlídně přivítá Karel Petrůj a nabídne k ochutnání lahodné vzorky. V sále bude zase ukazovat zručnou práci s rydly a dlátky řezbář Zdeněk Matyáš, jehož šikovnost mohou návštěvníci obdivovat taktéž od prvních jarmekových setkání. Stejnou věrnost jim zachovává i Jana Vojkovská, která plete slaměné vánoční ozdoby na stromeček, nebo včelař Karel Kolínek, který v řemesle následuje svého otce a předává jej zase dále dětem. Až ze slovenských Mikušovců už dlouhá léta přijíždí nabízet své štokrle a dřevěné stoličky Jozef Mladoš.

„Šikovnou ruku a tahy štětcem už po dvě desetiletí předvádí i malíř skla František Novosad, kterého lidé najdou v horní části náměstí. Nedaleko bude pracovat jeden z nejstarších řemeslníků, kolář Josef Slánský, či výrobce pravých valašských papučí Jaroslav Kolínek. Na svém místě v horním rohu náměstí vítá návštěvníky už od prvních jarmeků i bednář Josef Fryzelka s ukázkou výroby beček," vzpomenula dále. Celou řadu let pak na jarmeku nechybí ani voňavá domácí zabíjačka Zdeňka Rittera.

Valašský mikulášský jarmek bude vedle zmíněných „starých dobrých známých" ukazovat práci mnoha dalších šikovných výrobců. „Na náměstí, v Besedě, Klobučanu, Staré radnici, Červeném domě, gymnáziu i valašských dřevěnicích přivítáme přes tři stovky řemeslníků a prodejců tradičních produktů. Přijedou dráteníci, krajkáři, perníkáři, řezbáři, brašnáři, košíkáři, šperkaři, včelaři, výrobci hudebních nástrojů, umělečtí kováři a mnozí další. Určitě tedy bude mnoho k vidění i zakoupení," pozvala návštěvníky Radka Brtišová.

Jarmekové zajímavosti najdete také na webu www.jarmek.cz a na facebookovém profilu

Lenka Zvonková

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA