Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Rodinný porodní pokoj je hotov

date_range 28.Čvc, 2015 featured_play_list Aktuality

 

Do posledních detailů je již hotov rodinný porodní pokoj, ve které mohou partneři spolu strávit celou dobu porodní a v případě, že je vše v pořádku, zde může proběhnout i porod samotný. Na svém místě je veškerý nábytek včetně speciální postele, stropní závěs a dokonce i báseň přes polovinu stěny. Maminky hodnotí příjemnou barevnost a moderní prostředí velmi pozitivně, což se projevilo i desítkami „lajků" na sociálních sítích. Opět se zvýšil i počet porodů: ve Vsetíně jich bylo v prvním pololetí letošního roku o bezmála sedmdesát více než v první polovině roku 2014.

„Celková částka, která byla pro přestavbu porodního pokoje nakonec potřeba, dosáhla přibližně 360 tisíc korun. Z velké časti byla hrazena z darů jednotlivců a firem přes Nadační fond pro rozvoj vsetínské porodnice. Část vybavení bylo také získáno díky nadaci Kapka naděje a občanskému sdružení Život dětem. Zbytek projektu dofinancovala Vsetínská nemocnice," uvedl zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Martin Janáč.

Rodinný pokoj by měl být příjemný a domácký                    Foto: Nemocnice Vsetín

Přibližnou představu o pokoji, kde budoucí maminky stráví celou dobu porodní, měli zdravotníci z některých českých i zahraničních porodnic, některé z původních představ se po dobu příprav trochu proměnily. „Základem zůstalo, že porodní pokoj by měl být – a doufáme, že nyní je – příjemný a trochu domácký. Z jeho vybavení jsme vypustili porodní polohovací lůžko a nahradili ho speciálně navrženou a na zakázku vyrobenou postelí," uvedl MUDr. Martin Janáč.

Prostory se přirozeně rozčlenily na tři části: sprchový kout s masážními tryskami a WC, klidovou zónou určenou k odpočinku s manželskou postelí a tlumeným světlem, a samostatnou porodní část s plným vybavením k maximální relaxaci v první době porodní. „Je tu velká vana, která je určena i k porodu a také stropní úchyt se závěsným systémem. Ten je vytvořen ve spolupráci s dulami z rodinného centra Mamila v Rožnově. Na posteli jsou malé i velké polštáře (fatboy), které se dají volně přizpůsobit k jakékoli poloze, samozřejmě míče, žíněnka, stolička a masažní prostředky k aromaterapii. Porodní část je určena i k samotnému porodu, pokud vše probíhá bez komplikací, samozřejmě je je zde i ošetřovatelský pult pro novorozence se speciální termolampou," doplnil MUDr. Janáč.

Jeden projekt je dokončen, porodníci však mají již další. „Naším dalším plánem je ve spolupráci s našimi anesteziology aktivně na našem porodním sále zavést metodu tlumení bolestivých kontrakcí pomocí pacientem řízené analgezie, která si postupně získává své místo i v naší republice: zatím tuto metodu používají jen na dvou pracovištích," vysvětluje MUDr. Janáč.

Nadační fond se snaží získat finanční prostředky na nákup speciální infúzní pumpy a monitoru, které jsou pro tento účel potřeba. „Doufáme, že to letos ještě stihneme. V následujícím roce bychom se chtěli zaměřit na zmodernizování dalších pokojů na porodním sále a také na rekonstrukci sociálních zařízení na oddělení gynekologie," prozradil MUDr. Janáč a poděkoval všem sponzorům a příznivcům za pomoc a důvěru.

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA