Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Starostové ve Slavičíně poděkují poslancům za schválení odškodňovacího zákona „lex Vrbětice“

date_range 31.Srp, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Briefing po hlasování v Senátu. Foto: archiv Senátu

Děkovné setkání starostů z regionu s poslanci a jinými ústavními činiteli, kteří se zasloužili o schválení speciálního zákona o odškodnění za vrbětické výbuchy, se uskuteční v sobotu 4. září v poledne ve Slavičíně.

 

Ve 12 hodin přijme starosta města Tomáš Chmela hosty v obřadní síni slavičínské radnice, kde proběhne krátký ceremoniál a zápis do Pamětní knihy města, poté následuje oběd v salonku hotelu Zámek Wichterle.

 

„Máme být za co vděčni. V podstatě se kvůli tomuto záměru spojil celý region, nehledě na politickou příslušnost či názory,“ uvedl Chmela. Zhruba od letošního dubna probíhala kvůli myšlence odškodnění intenzivní jednání na mnoha úrovních od Zlínského kraje, přes ministerstva, vládu, parlamentní komory i prezidenta republiky. Všech se účastnili jménem obcí starostové, za Slavičín často i spolu s místostarostkou Monikou Hubíkovou.

Briefing po hlasování v Senátu. Foto: archiv Senátu

Rozhodující význam měly i některé méně formální schůzky, jako například na Pivečkově vile dne 19. června při Leteckém dni. „Obrovskou roli zde sehrál slavičínský rodák, advokát a europoslanec Stanislav Polčák, dále také ministr vnitra Jan Hamáček či předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček a mnoho dalších vlivných osobností veřejného života,“ popsal průběh náročného jednání slavičínský starosta.

 

Speciální zákon o odškodnění obcí a občanů dotčených vrbětickými výbuchy podepsal prezident Miloš Zeman dne 29. srpna. Pro Slavičín to znamená řečí čísel toto: zhruba 85 milionů korun si rozdělí občané s trvalým pobytem ve Slavičíně, 104 milionů korun obdrží město a regionu pomůže i dalších 59 milionů korun, jejichž příjemcem bude Zlínský kraj.

Starostové dotčených obcí o odškodnění jednali i u prezidenta republiky

Poprvé v historii se Slavičín objeví přímo ve speciálním zákoně přijatém parlamentem. A po dlouhé době se bude moci jako mnoho dalších měst nadechnout více a dohnat ztracené roky – investovat do kvality života, obnovy přírody a krajiny, bydlení, i do další infrastruktury.

 

„Věřím, že finanční podpora, která poputuje v příštím roce na Slavičínsko, bude základem pro návrat k pokojnému stavu, jak i uvádí schválený zákon,“ podotkl starosta Chmela.

 

Setkání se zúčastní většina poslanců zvolených za Zlínský kraj i starostové postižených obcí.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA