Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Třetí srpnovou neděli poděkují Valaši za úrodu. Letos budou dožínky jiné

date_range 11.Srp, 2019 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Dožínky

Oslavy sklizně, dožínky, oslaví v Horní Lidči v neděli 18. Srpna. Dožínky v Horní Lidči jsou zažitou tradicí. Tato událost putuje mezi třemi vesnicemi: Horní Lidčí, Lidečkem a Střelnou, takže se každý rok mění místo konání. Až doposud program vycházel ze stejného základu, který tvořily především písničky spjaté s dechovou hudbou. Letos se však účastníci i účinkující mohou těšit na zbrusu novou podobu tradičních dožínek.

 

„Letošní dožínky budou jiné a tradičnější díky tomu, že jsme se rozhodli vycházet ze starších pramenů. Opustili jsme tedy zažitý dožínkový program, který byl hodně podobný pro Lideč, Lidečko i Střelnou a vydali jsme se dál do historie. Na poli zazní i původní modlitby,“ přibližuje dlouholetá členka FS Valášek, Sára Matůšová, která vytvořila letošní dožínkový program a dodává: „S nápadem pátrat po starších dožínkových textech přišla vedoucí Valášku Horní Lideč Vlaďka Bistrá. Souboru se tento nápad líbil, pustila jsem se tedy do hledání pramenů, z nichž bychom mohli čerpat. A protože bylo všechno nové pro všechny z nás, ujala jsem se i toho, že jsem zbytek chasy naučila nové písničky a program i zrežírovala.“

 

Chasa, která v letošním roce čítá šestnáct ženců a žneček, začala program nacvičovat na přelomu jara a léta. Budou do něho také zapojeni zástupci obcí Lidečko a Střelná, jak tomu bývá zvykem, starostové poděkují za úrodu při mši svaté v 9,00 v kostele sv. Václava v Horní Lidči. Společný průvod krojovaných a chasy bude letos vycházet od obrázku Panny Marie nad Horní Lidčí, kde proběhne v 14,00 svátostné požehnání.

 

Videopozvánka:

 

Ti, kteří na dožínky do Horní Lidče letos dorazí, budou moci zažít, jak dožatá na Valašsku probíhala za dob Rakouska-Uherska. Uvidí, jak chasa dělala z posledního požatého obilí tzv. babu (poslední snop) a následně s ní tancovala, obřadněji se letos předá věnec hospodářům. Zajímavostí bude také to, že se nebude žnout poslední kus pole kosami, ale srpy – lidem na Valašsku bylo vzácné každé zrníčko, a tak měli obavy, aby se kvůli kosám a jiným nástrojům nevymlátil jejich obsah už na poli. Zajištěno bude i tradiční dožínkové občerstvení – od žitných podlesníčků přes kaši s máslem a skořicí až po zemáky na lúpačku. Návštěvníci si tak budou moci prožít „dožatou“ na vlastní kůži.

 

-lm-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA

PRAKTICKÉ INFORMACE

inpocasi