Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

V Janové proběhl koncert z Půlnočního království

date_range 18.Dub, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Klára Katrušáková a Eva Aberlová. Foto: Radomír Dolanský

Dvě dívky, slečny, studentky a chvílemi možná až éterické bytosti, byly dráby a státními nařízeními o zákazu zpěvu vyhnány z ulice, kde rozdávaly radost právě zpěvem a hrou na kytary. Proto se musely ukrýt v prostředí připomínajícím domov, aby mohly alespoň kousek radosti předat na dálku.

 

Klára Katrušáková a Eva Aberlová, studentky Univerzity Palackého v Olomouci obor psychologie, což budeme po současném běsnění mnozí potřebovat jako sůl, se hudebně daly dohromady pro Moravu na typickém místě setkávání žen – v hospodě. Pro ty, kdo už si nepamatují, hospoda, to byla útulná zařízení, kde se u dobrého moku bavil dělný lid se studenty vespolek, ať už pěli Gaudeamus igitur nebo Co jste hasiči… Zde vznikl taky název dua ze začátku a konce křestních jmen, tedy Kláva.

 

Eva Aberlová z Moravské Třebové, ihned po zrušení okresního věznění, sebrala kytaru a spěchala na Valašsko do rodné obce Kláry Katrušákové, do Janové. Tamní vedení obce vyšlo bohulibému nápadu vstříc a poskytlo hudebnicím v dnešní době nevyužívanou společenskou místnost úřadu. A tak se ve vymydlené místnosti mohlo udát něco opravdu moc hezkého. Na fotografie z příprav a samotného livestreamu se můžete podívat v odkazu, který naleznete v článku.

Z příprav livestreamu. Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE

Klára s Evou doposud provozovaly pouze busking, ve staročeštině se tomu říkalo pouliční umění, v Olomouci nebo v Brně, takže něco jako koncert před kamerami, s ozvučením, osvětlením, hýčkané partou nadšených techniků, byl jejich premiérou. Ale třeba francouzská úžasná hvězda hvězd ZAZ taky začínala na ulici, takže vše je jednou poprvé. V šest hodin v podvečer se z Janové vznesly do éteru zvuky akustických kytar a zpěv hladící na duši. K tomu naživo nechystaný slovní doprovod, tedy uvádění spatra, o to více vytvářelo z koncertu hřejivý až familiární pocit velmi příjemného prožitku. Možná právě ryzí amatérismus prolnutý nadšením a nesmírným odhodláním předat kousek radosti těm, kteří o to stojí v této době dvojnásob, udělal z livestreamu nádherný zážitek. Darovat radost a přijmout snad jen potlesk a především štěstí ve výrazu tváře, to je smysl konání dvojice Kláva. V podstatě provádějí v praxi to, co se později stane jejich povoláním – zahánějí chmury.

 

Úžasný nápad spolurealizovali nadšenci s ozvučovací technikou, kteří kouzlo koncertujícího dua přenesli mezi lid. Především to byl zvukový technik Jakub Švagera, režisér přenosu Ondřej Libosvár a kameraman Honza Rohlík, kterého zná moře dětí i jako karnevalového klauna. Dohromady s podporou obce Janová vzniklo dílo, které vám určitě zpříjemní večer třeba u svíček odrážejících se na sklenicích rudého či bílého vína. Alespoň na chvíli zapomenout…

 

Radomír Dolanský

 

Celý koncert můžete zhlédnout zde:

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA