Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Na Valašsku uctili památku obětí nacistického běsnění

date_range 26.Dub, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Pieta v Juřičkově mlýně v Leskovci. Foto: Jiří Balát

Všem obětem masakrů, k nimž došlo těsně před ukončením II. světové války na východě Moravy, se o víkendu poklonili zástupci Zlínského kraje. Hejtman Radim Holiš, náměstek Lubomír Traub i radní Jiří Jaroš uctili památku civilistů, kteří byli během dubna a začátku května 1945 brutálně vyvražděni v Juřičkově mlýně Leskovci, v osadě Ploština, v Prlově a v Lačnově – na Vařákových pasekách. Důvodem těchto tragédií byla pomsta nacistů za spolupráci místních obyvatel s partyzány.

 

„To, co se stalo v roce 1945 na Ploštině, v Leskovci, v Prlově a v Lačně, je hrozivé memento, které bohužel neztrácí na aktuálnosti, pokud si uvědomíme, co se děje v současné době na Ukrajině. Tyto události si zaslouží nejen maximální pietu, ale také musí být připomínány jako výstraha, kam až může zajít lidská nenávist ve válce. Proto je potřeba ze všech sil usilovat o mírová řešení konfliktů,“ řekl hejtman Radim Holiš.

Pietní akt v Lačnově – na Vařákových pasekách. Foto: Jiří Balát

Zlínský kraj ve spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně v současné době realizuje obnovu celého areálu na Ploštině, kde vznikají moderně pojaté expozice dokumentující život původních obyvatel osady i vývoj až do dnešních dnů, kdy centrálním tématem bude „Expozice tragédie“. Rozsáhlá investiční akce, která překračuje 130 milionů korun. Více o této rekonstrukci ZDE (Stavba nových muzejních objektů na Ploštině v plném proudu).

 

Uctění památky obětí tragédií v Leskovci, v Prlově, v Lačnově a na Ploštině. Foto: Jiří Balát

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA