Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Víkend se nesl ve znamení pietních aktů

date_range 26.Dub, 2017 featured_play_list Aktuality

 

Ve znamení pietních aktů se nesla sobota a neděle ve Zlínském kraji. V soboru 22. dubna se konaly pietní akty v Prlově a Leskovci u Juřičkova mlýna. V neděli 23. dubna byla uctěna památka padlých u památníku na Ploštině, u obce Drnovice. Pietními akty si přítomní připomenuli události související s koncem Druhé světové války ve Zlínském kraji.

Památku padlým na místech uctili i představitelé Zlínského kraje, konkrétně hejtman Jiří Čunek, náměstci hejtmana Pavel Botek, Josef Zicha a radní Miroslav Kašný a Jan Pijáček.

Při té příležitosti náměstek hejtmana Josef Zicha prezentoval záměr na revitalizaci prostoru okolo památníku na Ploštině. „Ploština patří mezi místa, na kterých bychom si měli připomínat to, co v našich životech znamená pokora k místu, úcta k památce padlým, i síle lidského ducha, schopného překonat bolest hrůzné minulosti," řekl na místě Josef Zicha. Ploština byla v 70. letech vyhlášena Národním kulturním památníkem. Dominantou celého místa je památník obětem II. světové války a okupace ze zlínského okresu, který byl vybudován v roce 1975 k 30. výročí osvobození. Dnes památku obětem připomíná chátrající budova muzea i přilehlého památníku.

Pietní akt na Ploštině                      foto: Jiří Balát

„Chtěli bychom, aby místo žilo. Proto navrhujeme, aby zde vznikl ucelený komplex aktivit, které budou zajímavým a přitažlivým způsobem připomínat historické události místa. Ať už je to samotná expozice, která prostřednictvím ikonografických a audiovizuálních prvků bude vyprávět příběh pasekářské osady ještě před jejím vypálením nebo multifunkční prostory pro doprovodné aktivity vztahující se jak k tématu tragédie, tak i života na pasekářské osadě a v regionu," popsal hlavní aktivity záměru Josef Zicha. Libreto, neboli hlavní myšlenka revitalizace místa, je již připraveno, zbývá projekt dopracovat do detailů, včetně plánovaného rozpočtu. „V září podáme žádost o financování projektu z evropských peněz. Je to jedinečná příležitost, kterou bychom měli využít," řekl Miroslav Kašný, který má na starosti kulturu a obnovu památek v regionu.

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA