Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Nejhezčí trafostanici široko daleko mají v Brumově-Bylnici

date_range 12.Říj, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Trafostanici v Brumově-Bylnici zkrášlil ProroK

Trafostanice – objekt, který ve většině měst představuje nevzhlednou zděnou kostku, popřípadě slouží jako plátno, na kterém se vyřádí vandalové a sprejeři. Změť nicneříkajících slov, popisků a sem tam něco, co se podobá tváři nebo jinému předmětu, se nesetkává u občanů s kladným ohlasem.

 

Donedávna mohli obyvatelé i návštěvníci města Brumov-Bylnice vidět takovou trafostanici také. Jedna z nich se totiž nachází poblíž základní školy u cyklostezky, kudy projedou stovky lidí, a v neposlední řadě ji míjejí návštěvníci sportovního a rekreačního areálu.

Původní stav trafostanice. Foto: archiv města Brumov-Bylnice

V druhé polovině minulého roku se však vedení města Brumov-Bylnice spolu se společností EG. D, a. s., rozhodlo, že se pokusí dát trafostanici novou tvář a zároveň předejít nelegální tvorbě sprejerů. Zdi trafostanice se tak postupně začaly měnit v podobizny zvířat, které v nadživotní velikosti ohromují každého, kdo kolem nich prochází. Za zkrášlení trafostanice stojí Michal Filák (alias ProroK) z Francovy Lhoty. Na začátku měl menší problémy (viz. článek – Pomaloval trafostanici v Brumově. Policie byla na místě během chvilky), ale nakonec vše dobře dopadlo. S odstupem času jsme ProroKa poprosili o krátké ohlednutí za touto zakázkou.

 

 

Jak jsi s proměnou trafostanice v Brumově-Bylnici spokojený?

Spokojený jsem i nejsem. Na tu dobu, kdy jsem to dělal jsem byl, ale teď už vidím chyby, které tam jsou a co bych udělal jinak, ale myslím, že takhle je to vždycky a má to většina lidí, což je vlastně podle mě dobře, aby se měl člověk kam posouvat. Samozřejmě to nemyslím nijak špatně, že bych měl trafačku odbít, spíše to byla jedna z mých prvních větších věcí. Teď jich mám za sebou mnohem více a už vím co a jak a asi bych se k tomu postavil trochu jinak. Každopádně za tuhle zakázku jsem strašně rád.

 

Dostáváš více podobných nabídek od měst či obcí?

Nooo, jakože kalendář zakázek mám nabitý. (Haha) ale převážně od lidí a firem. Zatím se nějaká větší odezva přímo od měst neozvala. Což je škoda, neboť města nabízí spoustu podchodů a domů, které by si zasloužily nový kabát, bohužel tohle nezáleží jen na mně. Lidé mi hodně píší proč se nedohodnu s tímhle a nebo tímhle městem, ale prostě je to složitější než to vypadá. Navíc ne každej dokáže tohle umění ocenit, tím myslím finančně, což občas vypadá opravdu k smíchu, když člověk slyší kam a kde všude se utopilo tolik a tolik milionů a pak je problém zaplatit umění. Tím mluvím o všech odvětvích umění.

Michal Filák (alias ProroK) z Francovy Lhoty

Na čem teď aktuálně pracuješ?

Na čem pracuji? Je toho víc, těch zakázek je spousta, za což jsem rád, neboť si zatím můžu i vybírat, které chci a nechci dělat. Protože přeci jen chci malovat hlavně to, co mě baví a ne jen pro peníze, logicky je však občas třeba udělat kompromis. Možná kdyby se tomuhle tématu více otevřely města a byly schopné to hezky finančně ohodnotit, nemuselo by tomu tak být. Holt, když se chce člověk živit tím, co ho baví, občas musí dělat kompromisy. Minimálně, než si uděláte nějaké jméno.

 

 

Myslíme si, že cestou po cyklostezce odolá k zastávce u tohoto uměleckého díla málokdo. ProroK zdobí stěny, podchody, trafostanice :-), ale také třeba přívěsy kamionů, nebo stěny v mateřských školkách. Jeho aktuální tvorbu můžete sledovat na FB ZDE.

 

Ukázka z další tvorby ProroKa:

 

 

-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA