
Aktuality

Aktuality2. 12. 2021
Počet hospitalizovaných s covid-19 je pětkrát vyšší než před měsícem, včera překročil stovku. Situace je vážná. Nemocnice je na hranici svých kapacit, personál je vyčerpaný, přibývá pracovních neschopností. Vysoký je zájem o testování, očkování i podávání monoklonálních protilátek. Nemocnice požádala o výpomoc zdravotníky i dobrovolníky.
„Na standardních lůžkách jsme na limitu, lépe řečeno i za ním,“ říká MUDr. Marek Proksa, primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Vsetínské nemocnice. „V intenzivní péči jsme na hraně kapacit již týden. Místa, která se uvolní, jsou téměř okamžitě obsazena,“ dodává primář. „Počty máme takové, které jsme nikdy neměli,“ konstatoval primář.
V současné době pečujeme o 101 covidových pacientů, z toho osm je v intenzivní péči. Nemocniční lůžka byla zaplněna mnohem rychleji, než jak tomu bylo v loňské podzimní vlně nebo na jaře.
[caption id="attachment_116912" align="alignnone" width="690"]
MUDr. Marek Proksa, primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Vsetínské nemocnice[/caption]
Nápor zažívá také očkovací a odběrové místo. Nemocnice denně aplikuje vakcínu 250 zájemcům, převážně se jedná o třetí dávky. Rozšíření provozní doby v minulých dnech přineslo další volné termíny, zájemci se mohou objednávat prostřednictvím centrálního rezervačního systému.
Průběžně navyšujeme i kapacity odběrových míst. Je patrný pokles zájmu o preventivní antigenní rychlotesty, nicméně zájem o PCR zůstává trvale vysoký. Zejména u indikovaných pacientů, odeslaných praktickým lékařem či krajskou hygienickou stanicí. Před měsícem jsme prováděli 200 PCR indikovaných testů denně, nyní je to dvojnásobek.
-tz-

Sport1. 12. 2021
Maďarská Rally Hungary ukončila tříletou spolupráci úspěšné posádky Erik Cais – Jindřiška Žáková. Absolvovali spolu 33 soutěží po celé Evropě, při kterých prožili vše, co královna motoristického sportu nabízí. Vítězství na domácím Rallysprintu Kopná nebo v polském Řešově, skvělý bronz ve WRC2 při premiéře v seriálu mistrovství světa na Katalánské rally, ale i kotrmelce v Lotyšsku nebo sportovní tragédii na závěrečné rychlostní zkoušce letošní Barum rally.
Mira Cais
„Když jsme se na začátku sezony 2019 domluvili na tříletém společném projektu, nikdo z nás netušil, jakých fantastických úspěchů dosáhnete,“ přiznává Erikův otec Mirek Cais. „Ten čas utekl tak neskutečně rychle. Byly to krásné chvíle. Naše cesty se teď sice rozcházejí, ale ty si Jindřiško můžeš být jistá jednou věcí – navždy zůstaneš hluboko v našich srdcích...“
„Já osobně ti budu navždy vděčný, že jsi Erika provedla ‚rallyovou pubertou‘ a udělala jsi z něj ‚rallyového chlapa‘. Nikdy nezapomenu na společné slzičky štěstí z našich úspěchů, ale ani na ty slzičky bolesti z neúspěchů. To jsou chvíle, na které zapomenout nelze. Dovol mi, abych ti popřál hodně štěstí a radosti jak v profesním životě, tak hlavně v životě osobním.“
Erik Cais
„Opravdu moc děkuji za ty 3 roky, ve kterých jsme spolu zažili jak výhry, tak i prohry, které nás však vždy posunuly dál. Myslím, že neexistuje moc žen na světě, které by našly odvahu sednout si vedle kluka, který má teprve 20 let a má jet první závod ve voze R5 právě na Kopné a na vodě. Ty jsi tu odvahu měla a společně jsme to dotáhli ke skvělému výsledku, který nebyl jediný. Já si moc vážím toho, že ti ta odvaha zůstala a mohly pak přicházet další skvělé výsledky, ke kterým jsme se společně dopracovali. Proto ti, Jindřiško, ještě jednou moc děkuji a přeji do osobního i profesního života jen to nejlepší. Věřím, že v tvém podání to bude stejná jízda, jaká byla v našem autě.“
Jarda Orsák
„Jindřiško, v rámci týmu Orsák Rallsport jsme spolu strávili úžasných sedm let plných fantastických zážitků. Byla jsi vždy perfektně připravená, vždy plně odhodlaná bojovat o co nejlepší výsledek. A hlavně vždy s úsměvem! Věřím, že tvá další životní jízda bude také plná úsměvu a radostí. Jsem šťastný a hrdý, že jsem měl tu čest s tebou spolupracovat.“
Jindřiška Žáková
Přesto, že jsem nechtěla ohledně ukončení mého působení na sedačce spolujezdce vedle Erika nic psát, tak jsem po přečtení všech možných konspiračních teorií usoudila, že je to potřeba
Nejenom letošní rok byl po boku Erika krásný, ale zároveň neskutečně náročný. Nespočet závodů mistrovství Evropy, fantastická a nezapomenutelná cesta k výhře na Barumce (které chybělo jen velké finále), první závod mistrovství světa s výsledkem jako ze snu, titul vicemistrů Evropy v roce 2019 a mnoho dalšího. Tahle cesta měla trvat 3 roky…. a ty uplynuly právě teď. Přesto, že jsem mohla pokračovat dál, sama jsem se rozhodla, že to tak nebude.
Nic totiž není jen černobílé. Je třeba se zamyslet i nad tím, co vše člověk musí obětovat, aby něčeho dosáhl. Ať už je to čas nebo spousty fyzické, a hlavně psychické síly. Rok 2021 byl zatím tím nejtěžším co jsem zažila a jsem přesvědčená, že ten další by nebyl jiný. Téměř 90 dní strávených mimo domov, před každým závodem nespočet dní příprav, fungování v normální práci a snaha věnovat i nějaký čas blízkým. Každá minuta byla cenná a já cítím, že to takhle už dál nedokážu dělat na 100%.
Nejsem typ člověka, který by chtěl něco vzdávat. Spíš naopak. Vždy jsem se chtěla vyrovnávat nejlepším a překonávat nejtěžší. Věřím, že další sezóna by byla nádherná, ALE….
Je až neuvěřitelné, kam se člověk za pár let zvládne dostat. Snad jsem dokázala, že na sedačce spolujezdce nesedím náhodou. Nebudu tvrdit, že se do rally auta už nikdy neposadím, protože to je ve hvězdách a může to být brzy nebo taky už nikdy. Tyhle dveře si nechávám otevřené.
Moc všem děkuji za podporu, která vždy přicházela ve velkém. Ohromně si toho vážím a těším se na další shledání
Teď se ale už těším na čas strávený s těmi nejbližšími, protože to jim dlužím!
PS: celému týmu @ORSÁK RALLY SPORT, @Erik Cais a @MiroslavCais … děkuji vám za všechno, kamarádi!
-tz-

Aktuality1. 12. 2021
Žák Gymnázia Jana Pivečky a SOŠ Slavičín Lukáš Fojtík studující obor mechanik seřizovač (3. ročník) se po osmi měsících příprav a tréninku úspěšně probojoval kvalifikací až do FINÁLE soutěže o mistra ČR ve frézování, které probíhalo v prostorách DMG Mori v Brně.
„O soutěži jsem se dověděl ve škole od pana mistra, který mě navrhl, jestli bych se jí nechtěl zúčastnit. Přišlo mě to jako zajímavá zkušenost a příležitost, díky níž bych se už v mládí mohl posunout výše v praktických dovednostech a určitě bych mohl případný úspěch uplatnit později i v pracovním životě,“ uvedl Lukáš Fojtík.
[gallery columns="5" ids="116761,116764,116762,116760,116763"]
Foto: Skills Czech Republic
V listopadovém finále se představili soutěžící, kteří splnili náročné podmínky kvalifikace. Kluci frézovali přesně podle technické dokumentace národního kola švýcarských SwissSkills a konzultantem českého zadání byl Juerg Marti, chef expert pro frézování z WorldSkills v Kazani. Soutěž je určena nejenom pro žáky SŠ, ale i pro pracující frézaře a studenty VŠ do 23 let.
[caption id="attachment_116759" align="alignnone" width="690"]
Foto: Skills Czech Republic[/caption]
Úroveň soutěže byla velmi vysoká, soutěžící měli za úkol naprogramovat dvě součástky v systému SolidCAM a následně vyrobit na CNC stroji CMX 50 U. Lukáš si úspěšně poradil s oběma dílcemi a v celkovém pořadí skončil na krásném 4. místě. Šikovní strojaři z Valašska se neztratí i na tak významných soutěžích.
-red-

Aktuality1. 12. 2021
Symbolickou podobu anděla s flétnou v modré a růžové barevnosti mají letošní benefiční baňky, které již podeváté podpoří vsetínskou porodnici. Za rovnou stokorunu jsou již nyní ke koupení v podnikové prodejně IRISA ve Vsetíně - Luhu. Ve čtvrtek 2. prosince 2021 od 15.00 do 17.00 hodin pak také v obchůdku IRISA v 1. patře Smetanovy obchodní galerie, kde bude tyto vánoční ozdoby prodávat a na kupující se těšit personál gynekologicko-porodnického oddělení. „Po loňské přestávce jsme chtěli opět prodávat ve stánku na mikulášských a vánočních trzích, ty však byly v závěru minulého týdne zrušeny. Nicméně věříme, že si andělé své kupující najdou i tak,“ sdělil za Nadační fond pro rozvoj vsetínské porodnice MUDr. Martin Janáč, zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice. Proč zvolili pro letošní Vánoce právě tuto baňku? „Prostřednictvím sociálních sítí a e-mailů jsme dostali různé návrhy, nakonec jsme se rozhodli pro anděla. Rezonoval nám se současnou, náročnou situací, kterou, nejen ve zdravotnictví, už druhým rokem prožíváme. Všichni potřebujeme svého anděla,“ zamyslel se MUDr. Janáč. Ostatně slovo anděl je v současné době také často zmiňováno v souvislosti s prací zdravotníků, jejich obětavostí a pracovním nasazením. [gallery columns="4" ids="116793,116794,116795"] Benefiční baňku pro porodnici vyrobila vsetínská Irisa, stejně jako v předchozích osmi ročnících. Vloni výtěžek z prodeje činil čtyřicet tisíc korun, obdobně by tomu mohlo být, pokud se všechny baňky prodají, také v letošním roce. „Většinu baněk vloni objednali lidé prostřednictvím e-shopu. Ozdoby tak putovaly i do Liberce či Plzně, ale většina zůstala v našem regionu,“ připomenul Vlastimil Juřička z Irisy Vsetín s tím, že letos se budou baňky prodávat v „kamenných“ obchodech. Výtěžek chtějí porodníci stejně jako vloni věnovat na vzdělávání. „Díky získaným prostředkům jsme mohli přímo ve Vsetíně zajistit pro zdravotníky zajímavé kurzy podpory kojení, metod tejpování a práce se šátkem rebozo. A nabídnout tak těhotným ženám další novinky a služby,“ zhodnotil MUDr. Janáč. V předcházejících letech putoval výtěžek aktivit nadačního fondu především do obnovy vybavení. „Nyní však máme díky dotacím z EU nové přístroje a vybavení za více než 11,5 milionu Kč. Připomenu nová porodní lůžka, moderní vyšetřovací křesla, elektricky polohovatelné postele na lůžkové části a také řadu nových přístrojů, mezi nimi je i jeden z nejmodernějších ultrazvuků, který využívají prenatální centra ve velkých nemocnicích,“ bilancoval MUDr. Janáč a poděkoval všem, kteří se na modernizaci porodnice podíleli a podílejí. -tz-

Aktuality30. 11. 2021
Lidovou písňovou tvorbu z okresu Vsetín zachycuje třetí edice zpěvníku, který vydává Zlínský kraj. Některé lidovky jsou až dvě stě let staré a dosud nebyly v žádné podobě publikované. Zpěvník obsahuje 274 písní z 97 míst Valašska. Zlínský kraj vydal třetí díl zpěvníku lidových písní, nyní je zaměřený na oblast Valašska. Navazuje na již vydané svazky mapující písňovou tvorbu obcí z Uherskohradišťska a Zlínska. V příštím roce se zpěvníku dočká také Kroměřížsko. Všechny uvedené písně nebyly z velké části dosud publikované, jedná se o rukopisné materiály, které jsou vzorkem lidové zpěvní tradice sběratelů a zapisovatelů za posledních dvě stě let a jsou součástí vzácného dokumentačního fondu brněnského pracoviště Etnologického ústavu Akademie věd České republiky, s nímž Zlínský kraj a jeho paměťové organizace úzce spolupracují. Zpěvník sestavili a redakčně připravili Lucie Uhlíková, Petr Číhal a Jan Káčer.
Ve zpěvníku najdete písně z vaší vesnice
Třetí svazek zpěvníku obsahuje 274 písní z 97 míst okresu Vsetín. Ediční počin přivítala radní pro kulturu a školství Zuzana Fišerová. „Vydání zpěvníku vnímám jako přínos pro obě sféry mých kompetencí, tedy jak pro oblast kultury, tak pro školství a to včetně širokého prostoru mimoškolních zájmových aktivit. Tento zpěvník nám pomůže usnadnit cestu k bohatství našich tradic a děkuji týmu, který má zásluhy na oživení mnoha již zapomenutých písní,“ řekla radní Zuzana Fišerová. [gallery columns="5" ids="116693,116694,116695,116696,116692"] Ukázky ze zpěvníku. Celý je ke stažení ZDE. Zpěvník vyšel nákladem 1000 kusů v tištěné formě a je určen zejména pro potřeby škol, kulturních organizací, folklorních souborů a obcí. Všechny dosud vydané zpěvníky jsou všem zájemcům přístupné také elektronicky ZDE. -tz-
Aktuality30. 11. 2021
V pátek 26. listopadu byla na základě vyhlášení nouzového stavu aktivována stálá pracovní skupina Krizového štábu ORP Valašské Klobouky. Zabývala se aktuální epidemiologickou situací v regionu a v návaznosti na její progresivní vývoj rozhodla o vyhlášení zákazu návštěv v Domě s pečovatelskou službou Valašské Klobouky. Opatření vstupuje v platnost v pondělí 29. listopadu. „Abychom vzhledem k neustále sílící vlně epidemie ochránili naše nejzranitelnější spoluobčany, kteří jsou ubytovaní v domě s pečovatelskou službou, musíme bohužel přistoupit k omezení návštěv. Výjimkou bude roznos obědů, donášky nákupů potravin a léků a zajištění pečovatelských služeb ze strany charity. Děkujeme za pochopení a věříme, že se situace brzy stabilizuje a zlepší, aby mohli rodinní příslušníci a přátelé za svými blízkými do domu s pečovatelskou službou znovu přicházet,“ vysvětlila Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky. V domě s pečovatelskou službou bylo před několika dny zajištěno očkování třetí dávkou vakcíny, které prováděl mobilní očkovací tým Krajské nemocnice Tomáše Bati ze Zlína. Naočkovány byly dvě desítky seniorů, které splňovaly podmínky uplynutí půlroční lhůty od druhé dávky. Další obyvatelé průběžně využili vakcinace u svých praktických lékařů. Zdravotníci poté naočkovali i sedmdesát zájemců z řad veřejnosti, kteří si sem většinou přišli pro svou první vakcínu. -tz-

Sport29. 11. 2021
Ve Slavičíně se hraje od podzimu po roční covidové pauze další ročník kuželkářské CAMO ligy. Letos se do soutěže přihlásilo patnáct týmů, které se utkají každý s každým. Turnaj probíhá v místní kuželně a některé duely mají kulisu jako na fotbalovém utkání. V řadě družstev má zastoupení i něžné pohlaví a některé ženy svými výkony své mužské protějšky kolikrát i předčí. Na kuželkářských drahách se tak potkávají registrovaní hráči s ryzími amatéry.
Tabulce zatím vévodí tým Šéfíci před CAMO a Ptáček teamem. O zápas méně, ale stejný počet bodů má Kulepa. Nejlepší čtveřici hráčů soutěže tvoří Vašička Roman ml., Fojtík Rudolf, Kabela Karel st. a Fila Ivo. CAMO liga by měla gradovat v dubnu, pokud to však hygienická situace v Čechách a na Moravě dovolí.
[caption id="attachment_116621" align="alignnone" width="690"]
Ilustrační foto[/caption]
Výsledky - 7 kolo:
TVD 'A' 0 : 61002 1080 15.11.2021 ŠÉFÍCI
27381171 8 252 192: 8130 1Dudek Jiří Maděrka Luděk
27372180 7 252 184: 8950 1Tománek Dušan Fila Ivo
25571159 8 230 184: 7150 1Ondrašica Aleš Goldbach Pavel
27981187 5 268 189: 9080 1Ťulpa Richard Kabela Karel st.
TRADIX 1 : 5955 973 15.11.2021 P-TEAM
26793165 5 258 179: 8840 1Pešek Jakub Ptáček Stanislav
24072166 6 238 173: 6730 1Pešek Vladimír Ptáček Aleš
21257193 4 250 160: 52141 0Kubas Alois Dorušek Michal
25457152 12 209 182: 7250 1Szocz Milan Ptáček Milloslav
Alternátor 1,5 : 4,5865 931 17.11.2021 TVD 'B'
24443144 14 187 181: 6390 1Matúšů Stanislav Juřík Tomáš
24578167 7 245 184: 61120,5 0,5Salvet David Soukup Lubomír
23052145 8 197 162: 6860 1Kozubík Josef Milko Miroslav
21263173 9 236 163: 49101 0Mikšík Stanislav Stejskal David
Ekofiltr 2 : 4995 1048 17.11.2021 CAMO
257115185 2 300 195: 6281 0Vašička Roman ml Vašička Roman
28171158 7 229 184: 9720 1Lukáš Jiří Fojtík Rudolf
26541170 14 211 178: 8710 1Papírková Ivana Jadavan Erik
24562193 9 255 173: 7231 0Šimčíková Jarka Chovančík Milan
Prometal A 5 : 1904 822 19.11.2021 CAMO MIX
22678161 4 239 181: 45111 0Mana Tomáš Fojtík Daniel
17776173 7 249 136: 41131 0Belžík Jiří Králíková Bronislava
16460161 9 221 121: 43161 0Belžík Stanislav Petru Radek
25572123 10 195 177: 7820 1Manová Marie Raková Alena
VTUVM 5 : 1766 632 19.11.2021 DREAM TEAM PROMETAL
18951172 13 223 130: 59101 0Brzobohatý Miroslav Kopecka Jana
13548130 17 178 102: 33211 0Vincour Martin Rašková Marie
8940157 16 197 57: 32311 0Koseček Karel Gottfriedová Jana
21948120 18 168 158: 61120 1Zemánek Jaroslav Berčík Pavel
FIDORKY 0 : 6769 905 22.11.2021 Prometal C
21740126 17 166 168: 49110 1Raková Jana Bravený Roman
22355131 12 186 163: 60110 1Vašičková Iveta Skrášek Milan
21562151 13 213 157: 5880 1Kováčová Jana Urbánek Pavel
25051153 13 204 173: 7760 1Mikšíková Marie Plášek Přemysl
Camoliga_ziskbodu
Camoliga_topprumer
Camoliga_topmax
Camoliga_statistika
Camoliga_prumer
Camoliga_grandprix
-kos-

Aktuality29. 11. 2021
Komunikaci z Luhačovic na Petrůvku uzavřela v neděli dopravní nehoda dvou osobních vozidel. Ke střetu došlo poté, co tažené vozidlo Škoda Felicia vjelo při jízdě do kopce do protisměru, kde v danou chvíli dolů jela řidička vozidla Seat. Ta po nárazu sjela se svým autem mimo silnici a skončila v lese.
„Řidič vozidla tovární značky VW, který táhl Škodu Felicia vyvázl bez zranění. Řidič zdemolované Škody Felicia zůstal po nárazu ve vozidle zaklíněn. Na pomoc mu přijeli hasiči ze stanic Luhačovice a Slavičín, kteří jej s pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení dostali ven z vraku a předali posádce zdravotnické záchranné služby. Ta muže transportovala do krajské nemocnice ve Zlíně. Řidička vozidla Seat taktéž skončila v péči záchranářů,“ popsala mluvčí hasičů Lucie Javoříková.
[caption id="attachment_116599" align="alignnone" width="690"]
Nehoda u Petrůvky. Foto: HZS[/caption]
Po střetu vozidel došlo k úniku provozních kapalin, které hasiči zasypali sorbentem. Dále u vozidel odpojili autobaterie a provedli protipožární opatření. Vrak vozidla Škoda Felicia zajistili proti pohybu.
Silnice v době zásahu složek IZS byla obousměrně uzavřena a dopravu po objízdných trasách odkláněli policisté. Ti také šetří příčinu a okolnosti nehody. Hasiči na závěr provedli úklid vozovky.
[caption id="attachment_116600" align="alignnone" width="690"]
Nehoda u Petrůvky. Foto: HZS[/caption]
-tz-

Aktuality29. 11. 2021
Na den přesně měsíc před Vánocemi začala slavnostním ceremoniálem rekonstrukce železniční stanice Vsetín. Stavbu s celkovými náklady přes tři miliardy korun, jejímž investorem je Správa železnic (SŽ), bude realizovat sdružení společností OHLA ŽS, STRABAG Rail a AŽD vystupující pod jednotným názvem Společnost Vsetín. Na rekonstrukci železniční stanice naváže v příštích měsících také přeměna přednádražního a zanádražního prostoru, na které kooperuje město Vsetín spolu s dalšími subjekty.
O prosazení rekonstrukce vsetínské železniční stanice usilovali místní politici několik desetiletí. „Už když jsem byl starostou v letech 1998 – 2006, tak jsme s místostarostou Jardou Kudlíkem vynaložili stovky hodin a cest do Prahy k prosazení rekonstrukce nádraží. Tehdy jsme byli neúspěšní. Až v roce 2015, když jsem se stal opět starostou a měl za sebou senátorskou a vicepremiérskou zkušenost, jsem uměl tuto akci spolu s ostatními vsetínskými nadšenci prosadit. Za všechny bych vyzdvihl tehdejšího poslance za ČSSD a člena Podvýboru pro dopravu Petra Kořenka. Myslím, že tak by měla vypadat spolupráce členů parlamentu z regionu, kdy senátor s poslancem z různých politických stran svorně usilují o prosazení věci bez ohledu na stranické dresy,“ konstatoval někdejší starosta Vsetína a nynější senátor Jiří Čunek a dodal: „Velké poděkování patří také mému nástupci na postu starosty Jiřímu Růžičkovi. Projekt převzal a tlačil jej dál. Kdyby se choval jako mnozí noví hloupí politici, kteří hned po nástupu prohlašují, že vše, co nevymysleli oni, je špatné a musí se zrušit, tak by projekt čekal dalších 50 let.“
[caption id="attachment_116633" align="alignnone" width="690"]
Rekonstrukce vlakového nádraží byla slavnostně zahájena[/caption]
I Jiří Růžička vyjádřil spokojenost s tím, že se podařilo odstartovat dílo, na které marně čekalo několik generací Vsetíňanů. „Stojíme u milníku přeměny nejen železniční stanice, ale i jejího okolí. Správa železnic realizuje stavbu železničního koridoru a nádraží, město se ve spolupráci s dalšími subjekty připojí dopravním terminálem a úpravami přednádražního a zanádražního prostoru. Jen z městského rozpočtu v následujících letech proinvestujeme za tímto účelem více než dvě stě milionů korun,“ konstatoval starosta. „Koordinace veškeré stavební činnosti není a nebude jednoduchá. Čeká nás řada omezení, která ale doprovázejí každou velkou investiční akci. Aby mohlo vzniknout něco hezkého, musíme si projít něčím, co nemusí být vždy příjemné. Věřím však, že to vše zvládneme a Vsetín získá nejen moderní nádraží i okolní prostor,“ dodala radní a architektka města Martina Hovořáková, která se na přípravných pracích rovněž podílela.
Samotná rekonstrukce železniční stanice již odstartovala stavebními úpravami v okolí. Rýsovat se například začíná linie budoucí komunikace a chodníku, která podél železnice propojí ulice Štěpánská a U Křivačkárny. Během následujících měsíců dojde k redukci a novému dispozičnímu uspořádání kolejiště tak, aby mohla být na nádraží zřízena nástupiště s nástupní hranou ve výši 550 milimetrů nad kolejí s mimoúrovňovým přístupem pro cestující. Nová výpravní budova, která nahradí současnou, bude sloužit jako společný odbavovací terminál pro drážní i pro autobusovou dopravu. „Hlavním cílem toho všeho je zajištění bezbariérového přístupu na nová nástupiště, zvýšení rychlosti projíždějících vlaků a současně i vyšší bezpečnost provozu,“ řekl generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.
https://youtu.be/lV1B25N7NA0
Terminál bude mít podle něj dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží. Hlavní čekací plochy pro cestující budou umístěny v odjezdové hale v prvním podlaží. Navazovat budou přímo na pokladny. V sousedství dopravního terminálu vybuduje SŽ ve spolupráci s městem parkovací dům s kapacitou 310 stání. V rámci stavby vzniknou také dva podchody. Jeden nahradí stávající železniční přechod na ulici Štěpánská a přejezd na ulici U Křivačkárny, které budou zrušeny. Druhý podchod povede na nová nástupiště a současně zajistí i propojení centra města s místní částí Na Lapači. Vyústí totiž na straně jedné v podzemním parkovišti Smetanovy obchodní galerie a na straně druhé v prostoru bývalé Delty. Tam město plánuje stavbu záchytného parkoviště a soukromý investor pak rezidenční bytovou a komerční výstavbu. Do prostoru bývalé Delty povede nová přístupová komunikace s mostem přes potok Rokytenka, která se v Rokytnici u polyfunkčního objektu „Kotovo“ napojí prostřednictvím nové okružní křižovatky na komunikaci č. I/69 (výpadovka na Zlín).
[gallery columns="5" ids="116639,116638,116637,116635,116636"]
V případě samotné rekonstrukce železniční stanice počítá SŽ s investičními náklady ve výši 3,376 miliardy korun bez DPH. Projekt je navržen ke spolufinancování Evropskou unií z Nástroje pro propojení Evropy (CEF). Národní financování zajišťuje Státní fond dopravní infrastruktury. Předpokládaný termín dokončení je únor 2025. „Naše sdružení se skládá z renomovaných společností. Budeme se snažit celou akci zvládnout tak, abychom co nejméně omezili provoz ve městě. Přesto prosím místní obyvatele, aby se obrnili trpělivostí,“ uzavřel generální ředitel společnosti OHLA ŽS a lídr sdružení Společnost Vsetín Roman Kocúrek.
-tz-

Aktuality27. 11. 2021
Oči pro pláč zůstaly v sobotu odpoledne majitelce domu ve Vizovicích, které začalo hořet v obývacím pokoji. Během krátké chvíle byl ve spodní části domu štiplavý kouř, který se postupně dostal i do horního patra. Tam se nacházela žena se synem. Ta si kouře všimla a stihla ještě vyběhnout z domu ven. Syn to ale už nestihl, uvízl v domě. „Díky kouři nebylo uvnitř domu vidět ani na krok. Zavřel se v pokoji v horním patře a zavolal hasiče. Jako první přijeli místní dobrovolní hasiči z Vizovic, kteří mladého muže zachránili pomocí žebříku. I tak skončil muž v péči posádky zdravotnické záchranné služby z důvodu nadýchání zplodin. Hasiči zachránili z domu i kočku, kterou vynesli ven do bezpečí. Pes, nacházející se v obývacím pokoji, nepřežil,“ popsala mluvčí hasičů Lucie Javoříková.
V obývacím pokoji začala hořet zaplá sušička ovoce
Na místo požáru byli vysláni také profesionální hasiči ze Zlína a dobrovolná jednotka ze Zádveřic, kteří během krátké chvíle měli požár pod kontrolou. Zároveň odvětrávali dům pomocí přetlakové ventilace. [caption id="attachment_116565" align="alignnone" width="690"]
Požár v domě ve Vizovicích. Foto: HZS[/caption]
Na požářiště se dostavil vyšetřovatel hasičů. „Šetřením potvrdil, že k požáru došlo díky technické závadě na sušičce ovoce. Škodu předběžně vyčíslil na 400 tisíc korun. Díky rychlému zásahu hasičů byl uchráněn majetek v hodnotě 3 milionů korun,“ uvedla mluvčí hasičů.
Poté co velitel zásahu vyhlásil likvidaci požáru, byl dům předán zpět majitelce. Na dohlídku na místě do pozdních nočních hodin zůstali místní dobrovolní hasiči.
-tz-
Aktuality27. 11. 2021
Živý přenos z rozvěcování vánočního stromku v Lačnově. https://youtu.be/ULvRDyt-Eto Online přenos technicky zajištoval tým regionvalassko.cz. Realizujeme živé přenosy (livestream) více informací ZDE.

Aktuality27. 11. 2021
Pouhé dva dny trval letošní Vánoční mini trh u Obchodního domu Zlín. Jen pár hodin poté, co byl ve čtvrtek 25. listopadu oficiálně zahájen, vláda vyhlásila nouzový stav, který konání trhů zakazuje. V pátek 26. listopadu k 18. hodině se tak stánky opět uzavřely. V pátek se také rozjelo vánoční kolo. To na rozdíl od stánků může v souladu s nařízením vlády zůstat v provozu. Vstup na ně je, stejně jako v případě ski areálů a lanovek, pod které tato atrakce ze zákona spadá, omezen na návštěvníky očkované nebo po prodělaném covidu. Výjimku mají děti: do 12 let nemusí předkládat žádné potvrzení, od 12 do 18 let se také mohou prokázat PCR testem. Vánoční kolo má být v provozu denně od 11 do 20 hodin do 23. prosince, jeho provozovatel zde zajišťuje veškeré potřebné podmínky včetně pravidelné dezinfekce kabinek. Občerstvení budou dál nabízet venkovní zahrádky zdejších gastro podniků s výdejními okénky. Na místě zůstává také rozsvícený vánoční strom a v obchodní pasáži Ježíškova pošta, s níž mohou děti i dospělí soutěžit o tři desítky hodnotných cen. -tz-

Aktuality26. 11. 2021
Od listopadu ve slavičínském muzeu běží unikátní výstava o dolování železných rud v tomto regionu. Stopy využití zdejších železných rud (vyskytuje se zde limonit a pelosiderit) sahají už do 9. století. „Tehdy v souvislosti s posvátným charakterem hory Klášťov tehdejší lidé přinášeli železné předměty na vrchol této hory, a to v počtech tisíců kusů. Mnoho z nich bylo vyrobeno zřejmě z místních rud,“ upozornil starosta města Tomáš Chmela, který dříve působil jako archeolog a na organizaci výstavy se podílel.
Na Slavičínsku se rudy dolovaly například ve Slavičíně v Lochovci nebo nad ulicí U Mlýna, a to jak povrchově, tak i v 19. století hlubinnou těžbou. „Podzemní šachta je doložena také v nedalekém Rudimově,“ dodal dále Chmela. A kde se ruda dále zpracovávala? Slované raného středověku ji tavili zřejmě přímo v blízkém okolí Slavičína. V 19. století pak rudu odváželi do nedalekých Bojkovic, kde hrabě Larisch - Mönich zřídil tzv. Jindřiščinu huť. Ta tavila a zpracovávala železo až do 60. let 19. století. „Musím také zdůraznit, že po mnoha desítkách let slavičínské muzeum vystavilo unikátní zdobená kamna z místní bojkovické litiny, která byla opět sestavena právě u příležitosti této výstavy,“ podotkla vedoucí městského infocentra Marie Studeníková.
[caption id="attachment_116482" align="alignnone" width="690"]
Z prohlídky muzea. Foto: město Slavičín[/caption]
Na výstavě také naleznete například meteoritické železo, originály nálezů z Klášťova a mnohé jiné. K výstavě jsou připraveny i pracovní listy pro školy. Exponáty z větší části pochází z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které výstavu v rekordním čase připravilo. Část předmětů zapůjčilo i muzeum v Bojkovicích. Jedná se o „výstavu roku“, unikátní počin, který muzeum zatraktivňuje v době, kdy je většina ostatních památkových a muzejních cílů ve Zlínském uzavřena.
[caption id="attachment_116483" align="alignnone" width="690"]
Městské muzeum Slavičín. Foto: město Slavičín[/caption]
Městské muzeum Slavičín je otevřeno v zimním období každou středu od 13 do 16 hodin a v neděli od 14 do 17 hodin a je přístupné v souladu s protiepidemickými opatřeními i během nouzového stavu. Jste srdečně zváni!
-tz-

Aktuality25. 11. 2021
Ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích se ve čtvrtek 25. listopadu poprvé rozjela sněžná děla. Vlekaři využívají toho, že teploty konečně dlouhodobě klesly pod nulu, a připravují sjezdovky na lyžařskou sezónu, přestože její podoba je zatím nejistá.
„Ať už budou podmínky provozu lyžařských středisek jakékoli, chceme být na sezónu připraveni. Díky technickému sněhu si vytvoříme kvalitní základ sjezdovek. V dalších dnech by navíc podle předpovědi počasí mělo konečně přijít i první sněžení,“ uvedla mluvčí Ski areálu Razula Martina Žáčková. Termín zahájení provozu zatím není určen.
Středisko provozuje dvě sjezdovky s vlastní lyžařskou školou, při dostateku přírodního sněhu zde bývá v provozu také jediný snowtubing ve Zlínském kraji. Jako první se ve středisku každý rok již před Vánoci otevírá rodinná sjezdovka Horal u hotelu Horal, kterou je možné díky délce 350 metrů zasněžit a upravit během několika dnů. Později bývá otevřena hlavní kilometrová sjezdovka Razula.
[caption id="attachment_116453" align="alignnone" width="690"]
Dnešní zasněžování na Razule. Foto: Resort Valachy[/caption]
Ceny skipasů, podobně jako v ostatních tuzemských ski areálech, se na Razule letos zvýší kvůli rostoucím provozním nákladům. „Ceníky ještě dolaďujeme, situaci nám totiž na poslední chvíli zkomplikoval růst cen elektřiny. Půjde o zdražení v řádu procent a dotkne se jak skipasů, tak i služeb lyžařské školy či půjčovny,“ doplnila Žáčková. Na zimu středisko chystá i doprovodné akce: běžkařský závod Běhej Valachy, lyžařské závody pro děti, školu běžeckého lyžování či karneval na lyžích. Letošní novinkou bude příměstský lyžařský kroužek.
Ski areál Razula je součástí Resortu Valachy, který provozuje také hotely s wellness centry. Ty v zimě nabízejí hostům mimo jiné skipas a neomezený vstup do Wellness Horal v ceně ubytování. Termíny se již plní. „Doba je sice nejistá a nevíme, co bude, ale mnozí hosté chtějí mít jistotu alespoň předběžné rezervace. Očekáváme, že stejně jako loni dá řada lidí přednost zimní dovolené na českých a moravských horách. Proto také například posilujeme personál lyžařské školy, abychom zvládli zvýšený zájem. V současné době máme již obsazené také silvestrovské pobyty a zbývají poslední volné pokoje na Vánoce,“ doplnil generální ředitel Resortu Valachy Tomáš Blabla.
-tz-

Aktuality25. 11. 2021
Tato covidová doba není lehká pro nikoho z nás, taneční skupina Eles z Valašských Klobouk má i přesto své neustálé aktivity. Trenérka Lucie Sovadinová o dosavadním průběhu roku:
Na jaře jsme si užívali tréninky většinou jen online, ale když člověk chce, tak si může zacvičit a zatančit s kamarády i doma u počítače. Také jsme využili možnosti účastnit se ještě pár online soutěží. A co se u nás během léta dělo?
Díky ZUŠ Folklorika Uherské Hradiště jsme mohli strávit v létě několik dní na táboře v krásné horské welness chatě na Lopeníku. Užili jsme si tu spoustu zábavy, her, zážitků, ale i plno tréninků se skvělými tanečními trenéry. A to vše, co jsme se za tu dobu naučili, jsme mohli ukázat na víkendovém festivalu Folklorika Fest 2021 ve Starém Hrozenkově. Na festivalu jsme mohli ukázat naše taneční choreografie, gymnastické vystoupení i společné závěrečné číslo. A aby toho nebylo málo, tak jsme měli tu možnost tanečně doprovázet hudební skupinu Verona, která zde koncertovala. Byla to krásná tečka za báječným táborem.
[caption id="attachment_116426" align="alignnone" width="690"]
Foto: archiv TS ELES[/caption]
Pro naše nejmenší tanečníky byl připraven příměstský taneční tábor, kde se mohli děti nejen vydovádět, ale zdokonalili se ve velkém spektru tanečního umění.
Taneční skupina Eles měla během roku možnost vystupovat na veřejných akcích či na soukromých akcích oslav , svateb,…. Svým vystoupením jsme potěšili návštěvníky na akcích jako Charity Jam, Hradní okruh, na nadační akci Jedou jako o život, na fotbalovém utkání v Bylnici a jiné. Děkujeme za pozvání.
Právě končí podzim a my jsme šťastní, že spolu konečně znovu můžeme od září trénovat a soutěžit. V červnu jsme se zúčastnili online taneční soutěže, kde jsme obsadili medailové umístění. Teď si však zatím užíváme to pravé soutěžení. V listopadu nám začala podzimní liga, kde nás reprezentují tanečníci v kategorii solo, duo, malá skupina a v kategorii freestyle, které se věnuje jen pár jedinců z ČR. Máme za sebou první soutěže v Brně, Kladně, v zemské lize i extralize. A i když nás čekalo spoustu proticovidových opatření, soutěže jsme si všichni maximálně užili. Ještě nás pár soutěží včetně MČR čeká, tak to snad po tak dlouhé době klapne.
[gallery columns="5" ids="116427,116428,116429,116430,116425"]
Našim přáním je, abychom mohli dělat to, co nás baví, naplňuje a dělá šťastnými. Pokud je potřeba zvládneme dodržovat covidové opatření, jen nás nechte tančit. Pokud máte zájem, stále bereme nováčky do naší taneční party a to nejen děti, ale i rodiče. Na závěr bychom za podporu chtěli poděkovat ZUŠ Folklorika Uherské Hradiště, městu Valašské Klobouky a MŠMT (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy).
-tz-
TOP REKLAMA




























































